Blog Post

Privačių namų statybų apribojimai ir pokyčiai 2023/2024 metams

MB Statome Vilnių • 21 February 2023

Pakeitimai, įsigaliosiantys gyvenamųjų namų statybose ir rekonstrukcijose nuo 2023 m. ir 2024 m..

Gyvenimas nestovi vietoje ir sudėtingi ekoniminiai bei politiniai įvykiai kaip reikiant paveikė ir statybų rinką. Jei 2021-2022 m. vyko didžiausias pakilimas nekilnojamojo turto kainų bei pirkimo-pardavimo sandorių prasme, statybinių medžiagų kainos liūdino su kiekviena diena vis labiau, tai 2023 m. pažėrė ir daugiau siurprizų - 2022 m. pabaigoje priimti reikšmingi pakeitimai Statybos įstatymo bei Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymuose.

Vieni iš jų įsigalios dar šiais, 2023 metais, kiti - nuo 2024 m. Peržvelkime juos.

statybos pokyciai

Pakeitimai, įsigaliosiantys 2023 m.

1. Tik fiziniai asmenys galės ,,ūkio būdu’’ (savo jėgomis arba samdant statybininkų brigadą) atlikti paprastąjį remontą ar rekonstrukciją, statyti naują ar griauti 1 vieno buto gyvenamąjį namą iki 300 kv. metrų ar statinį su priklausiniais viename žemės sklype;

2. Statybą leidžiantys dokumentai bus reikalingi keičiant pastato paskirtį į gyvenamąjį (iki šiol tai galiojo keičiant ypatingojo ar neypatingojo pastato paskirtį);

3. Keičiasi įmokų už savavališką statybą apskaičiavimo tvarka ir dydžiai;

4. Teisę rengti ir išduoti nacionalinius techninius įvertinimus galės ne tik LR įsteigti juridiniai asmenys, bet galios ir Europos Sąjungoje ar Šveicarijoje įsikūrusios tokio pobūdžio įstaigos.

5. Jeigu rekonstruojant pastatą jo tūris bus didinamas daugiau nei 100 %, tuomet bus taikomi teisės aktuose ir teritorijų planavimo dokumentuose numatyti naujo statinio projektavimui ir statybai keliami reikalavimai.

6. Savivaldybės administracijai nustačius galimus esminių statinio architektūros reikalavimų pažeidimus (pavyzdžiui, statinys nedera prie kraštovaizdžio ar neatitinka statinio paskirties, nesudaro darnios ir bendros visumos), savivaldybė galės prašyti per 20 darbo dienų regioninės architektūros tarybos įvertinti ir pateikti išvadą, ar statinio projektas atitinka šiuos reikalavimus.

Nuo 2023 m. gegužės 1 d. nebebus galima kreiptis į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) su prašymu išduoti statybas leidžiantį dokumentą, jeigu statytojas nesutinka su tuo, kad visiems statinio projektą tikrinusiems asmenims pritarus projektui, savivaldybės administracija atsisako išduoti statybą leidžiantį dokumentą.

Jeigu nustatoma, kad statybą leidžiantis dokumentas išduotas neteisėtai, o statybos darbai tęsiami nepašalinus pažeidimų, visa tai atliekama statytojo rizika. VTPSI tokiu atveju, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną, informuoja Registrų centrą dėl įrašo Nekilnojamojo turto registre.

Po šių įsigaliojusių pakeitimų, statytojui perkeliama visa rizika įstatymo lygmenyje.

Statytojas turi teisę per 3 mėn. nuo patikrinimo akto pasirašymo dienos, pašalinti nustatytus pažeidimus, o jeigu per 3 mėn. terminą dėl objektyvių aplinkybių pažeidimai negali būti pašalinti, tačiau už jų šalinimą atsakingi asmenys sutinka ir siūlo juos šalinti geranoriškai, tarp VTPSI ir atsakingų asmenų gali būti sudaroma taikos sutartis dėl pažeidimų šalinimo, ją pateikiant tvirtinti teismui.

Jeigu pažeidimai per 3 mėn. laikotarpį nepašalinami, VTPSI per vieną mėnesį, pasibaigus 3 mėn. terminui, kreipiasi į teismą dėl statybą leidžiančio dokumento galiojimo panaikinimo, išskyrus atvejus, kai yra įsigaliojusi teismo nutartis dėl taikos sutarties patvirtinimo.


Pakeitimai nuo 2024 m. sausio 1 d.

Nuo 2024 m. sausio mėn. numatoma sandorius dėl naujų ar rekonstruotų gyvenamosios paskirties patalpų bus galima sudaryti tik esant 100% pastato statybos baigtumui. Asmenims, kurie šiuo metu yra sudarę preliminariąsias sutartis ir planuoja kitais metais perimti nuosavybę, bus taikomas naujasis reglamentavimas.

Kokia statyba yra laikoma 100% baigta?

Kai Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui yra pateikiama statinio kadastro duomenų byla ir yra pasirašomas statybos užbaigimo aktas, tokia statyba ir laikoma 100% baigta.

100% pastato statybos baigtumo reikalavimai bus taikomi gyvenamosios paskirties patalpų įsigijimui (pvz. daugiabučiuose). Naujas reglamentavimas nepalies negyvenamųjų patalpų (loftų, kūrybinių dirbtuvių) bei individualiųjų gyvenamųjų namų įsigijimo tvarkos.

Dabartiniu metu teisinis reguliavimas reikalauja 85% statybos baigtumo, siekiant sudaryti pardavimo sandorius. Tai reiškia, kad projektas iki galo nėra įgyvendintas, kokie nors darbai dar nėra pabaigti. Pvz. nuotekos ar inžineriniai darbai. Tokiu atveju išlieka rizika, kad nepabaigus visų darbų, projekto vystytojas gali subankrutuoti. Tuomet visa likusi našta persikelia ant pirkėjo pečių ir sukelia aibę ūkinių-finansinių problemų.

Į statybos projekto baigtumą neįeina buto apdailos darbai.

Ką reiškia ši nauja tvarka tiek projekto vystytojui, tiek pirkėjui?

Pirmiausiai, tai didesnės sąnaudos projekto vystytojams, nes mažėja galimybė turėti apyvartinių lėšų projekto pabaigimui. Iki šiol buvo galima su 85% užbaigtumu patalpas parduoti ir tuomet pabaigti darbus, gavus pinigus. Naująja tvarka remiantis, reikės turėti 100% finansavimą statyboms užbaigti ir priduoti. Tai savaime gali įtakoti statinio kainai.

Pirkėjui šie pakeitimai reiškia, kad sudaryti pagrindinę sutartį ir įregistruoti nuosavybę galima bus tik tada, kai bus įregistruotas 100% statybų baigtumas. Preliminarias sutartis sudaryti ir sumokėti rezervacijos mokestį bus galima kaip ir anksčiau. Jei pirkėjas visgi nutaria susimokėti ir investuoti į dar nepabaigtas statybas, bankrutavus vystytojui, šie finansiniai nuostoliai gula ant pirkėjo pečių.

Straipsnį paruošė STATVILA (MB “Statome Vilnių”)


Dėl informacijos, patarimų arba užklausų prašome kreiptis:

Elektroniniu paštu: info@statvila.lt arba telefonu +370 679 03408

Internetinė svetainė: https://www.statvila.lt

by Aleksej Olechnovic 2 April 2025
Energetiškai efektyvūs pastatai Vienas iš pagrindinių tvarių statybų tikslų yra sumažinti energijos suvartojimą. Tai pasiekiama naudojant A++ klasės arba pasyvių namų sprendimus, kurie optimizuoja šilumos izoliaciją, užtikrina sandarumą ir efektyvų energijos panaudojimą. Gerai izoliuoti pastatai mažina šildymo ir vėsinimo poreikį, taip prisidedant prie tvarios aplinkos kūrimo. Modernios vėdinimo sistemos su rekuperacija padeda išlaikyti šviežią orą patalpose ir sumažinti šilumos nuostolius. Aplinkai draugiškos statybinės medžiagos Tvariose statybose labai svarbu naudoti ekologiškas, perdirbamas arba natūralias medžiagas. Mediniai konstrukciniai elementai, molio tinkas, šiaudų plokštės ir kitos medžiagos ne tik mažina anglies dvideginio emisija s, bet ir suteikia natūralų mikroklimatą pastatuose. Be to, vis dažniau renkamasi mažai teršalų išskiriančius dažus, klijus ir kitus statybinius produktus, kurie mažina vidaus oro taršą ir gerina gyvenimo kokybę. Atsinaujinančios energijos naudojimas Lietuva, kaip ir daugelis kitų šalių, vis labiau orientuojasi į tvarius ir aplinkai draugiškus sprendimus, ypač statybų sektoriuje. Atsinaujinančios energijos technologijų panaudojimas tapo viena iš svarbiausių sričių, siekiant sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas ir mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro. Saulės, vėjo ir geoterminė energija tapo įprasta kasdieninio gyvenimo dalimi ir vis daugiau žmonių bei įmonių pradeda naudoti šiuos šaltinius savo pastatuose.
by Aleksej Olechnovic 14 March 2025
Lietuvoje pastaraisiais metais statybų kainos kasmet auga. Norėdami sužinoti, kiek kainuos pastatyti namą Lietuvoje 2025 metais, turime atsižvelgti į svarbius, kainą įtakojančius veiksnius, tokius kaip: statybinių medžiagų kainos, darbo jėgos apmokėjimas, naudojamos technologijos ir energetinio efektyvumo reikalavimai. Remiantis dabartinėmis tendencijomis ir prognozėmis, galima pateikti orientacines kainas. Planuojant namo statybą, rekomenduojama atlikti detalią sąmatą, atsižvelgiant į individualius poreikius ir rinkos sąlygas. Taip pat verta konsultuotis su statybos specialistais, kurie gali padėti tiksliau įvertinti būsimas išlaidas.
sodo namas
80 namas
barnhouse
by Aleksej Olechnovic 5 March 2025
Planuojate statyti kompaktišką, iki 80 m² namą? Mūsų tinklaraštyje rasite aktualią informaciją apie naujausius statybos reglamentus, leidimų išdavimo tvarką ir techninius reikalavimus 2024-2025 metais. Aptariame svarbiausius niuansus, kurie padės išvengti klaidų ir užtikrinti sklandų statybos procesą.
by Aleksej Olechnovic 29 November 2024
Pasyvaus namo reikalavimai Pasyviems namams taikomi specifiniai standartai, užtikrinantys maksimalų energijos efektyvumą: Energijos suvartojimas: Pasyvaus namo metinis šiluminės energijos suvartojimas šildymui negali viršyti 15 kWh/m². Oro pralaidumas: Pastato sandarumas turi būti itin aukštas – atliekant slėgio testą (Blower Door Test), oro nutekėjimo rodiklis neturi viršyti 0,6 h⁻¹. Energijos šaltiniai: Būtina naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius, pvz., saulės baterijas ar geoterminį šildymą. Langų ir durų efektyvumas: Langai ir durys turi būti itin šilti ir efektyvūs, su mažais šilumos nuostoliais (U < 0,8 W/m²K). Ventiliacija su šilumos atgavimu: Privaloma įdiegti mechaninę ventiliaciją su rekuperacija, kurios efektyvumas turi siekti bent 75 %. Pasyvaus namo statybos procesas • Krojektavimas Visas procesas prasideda nuo kruopštaus projektavimo, kuris atitinka pasyvaus namo standartus. Tai apima tinkamą sklypo pasirinkimą, orientaciją į pietus, kad būtų kuo efektyviau naudojama saulės energija, bei optimalią pastato formą – paprastai pasirenkama kompaktiška struktūra, mažinanti šilumos nuostolius. • Konstrukcijų pasirinkimas Pasyviems namams naudojamos itin gerai izoliuotos sienos, stogai ir grindys. Šilumos izoliacijos sluoksnis dažnai siekia 30–40 cm, priklausomai nuo medžiagos, pavyzdžiui, mineralinės vatos ar putų polistireno. • Statyba ir sandarumas Statybų metu ypač svarbu užtikrinti pastato sandarumą. Visi jungiamieji taškai – tarp sienų, stogo, langų ir durų – turi būti tinkamai užsandarinti naudojant specialias medžiagas, tokias kaip sandarinimo juostos ar membranos. • Langai ir durys Aukštos kokybės langų ir durų montavimas yra vienas iš svarbiausių etapų. Jie turi būti įstatyti taip, kad nebūtų šilumos tiltų, o sandarumą papildomai užtikrina tinkama montavimo technologija. • Inžinerinės sistemos Įdiegiamas rekuperacinis ventiliacijos įrenginys, leidžiantis efektyviai išlaikyti šilumą. Taip pat įrengiamos šildymo ir šaldymo sistemos, dažniausiai naudojant geoterminę energiją ar šilumos siurblius. • Testavimas ir sertifikavimas Baigus statybas, atliekamas sandarumo testas ir pastatas įvertinamas pagal pasyviųjų namų standartus. Jei visi kriterijai atitinka reikalavimus, namas gauna pasyvaus namo sertifikatą. Išvados Pasyvaus namo statyba reikalauja preciziško planavimo ir aukštos kokybės statybos darbų, tačiau ilgainiui šie namai atsiperka. Jie suteikia komfortą, mažas energijos sąnaudas ir prisideda prie aplinkos tausojimo. Norint pasiekti sėkmę, svarbu pasirinkti patyrusius specialistus ir investuoti į kokybiškas medžiagas.
Energinio naudingumo sertifikavimo reikalavimai
by Aleksej Olechnovic 5 November 2024
Straipsnis apie reikalavimus energinio naudingumo sertifikavimo.
sodo namas, registracija, lapkričio 1, pakeitimai
by Aleksej Olechnovic 15 October 2024
Šitame straispnije aprašome kaip galima greitai ir patogiai registruoti sodo namo statybos pradžią iki lapkričio 1-os dienos 2024-ųjų metų
26 September 2024
Privataus namo statybos procesas yra sudėtingas ir reikalaujantis nuoseklaus planavimo bei pasirengimo. Gerai atlikus "namų darbus" ir surinkus visą dominančią informaciją, galima tikėtis kokybiško galutinio rezultato, be nukrypimų nuo biudžeto ar netikėtai atsiradusių papildomų darbų. Aptarkime svarbiausius individualios statybos namo etapus.
karkasiniai namai
2 July 2024
Karkasinių namų statyba Lietuvoje
by MB Statome Vilnių 19 February 2024
Planavimo Svarba: Kaip Teisingai Suplanuoti Inžinerinių Tinklų Darbus
by MB Statome Vilnių 24 November 2023
Pagrindinės temos: planavimas, sklypo parinkimas, projektavimas, ekonomiškumas, statyba ir priežiūra, pridavimas.
Show More
Share by: