Blog Post

Parama saulės elektrinių įrengimui Lietuvoje 2023 m.

MB "Statome Vilnių" • 2023 m. sausio 31 d.

Privačiam ūkiui ir daugiabučių gyventojams

Nepriklausomai nuo to, ar esate individualaus namo, ar daugiabučio namo gyventojas, galite pasinaudoti valstybės teikiama parama saulės elektrinei įsirengti. Daliai žmonių greičiausiai atrodo, kad tai labai ilgas ir sudėtingas procesas, nežinia, nuo ko pradėti ir kur kreiptis pagalbos…Saulės elektrinei arba jėgainei įsirengti tereikia žinoti keletą svarbių žingsnių, kuriuos atlikus, tereikia išlaukti nurodytų terminų ir atlikti reikalavimus.

Lietuvoje tokio pobūdžio paramą skirsto Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). Bendro pobūdžio informaciją galima rasti APVA internetiniame puslapyje:

www.apva.lt


Pagrindiniai reikalavimai fiziniams asmenims, norintiems pasinaudoti paramos galimybe


  • Fizinis asmuo privalo turėti pastato ar žemės sklypo unikalų numerį. Pastatai ir žemė turi būti įregistruoti VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre (NTR), statinio baigtumui reikalavimai nekeliami.
  • Būtina nurodyti pageidaujamą saulės elektrinės galingumą. Rekomenduojama pridėti 1-2 kW daugiau nei planuojate, nes turėsite galimybę įsirengti didesnę elektrinę, jei to norėsite. Nurodžius mažiau, parama bus teikiama pagal faktinį kW skaičių.
  • Pildant paraišką APVA svetainėje, būtina turėti prisijungimą prie elektroninės bankininkystės. Nuoroda į APVA puslapį paraiškai pildyti - https://www.apva.lt/aktualus-kvietimai/
  • Stebėti paraiškų priėmimo grafiką ir nepraleisti termino.
  • Pasirinkite saulės elektrinės tipą (ant stogo, antžeminę ar nuotolinę).
  • Pažymėkite, kad paramos norite moduliams ir keitikliui.

Jei nežinote, kokios galios įvadą turite ar norite jį pasididinti, turite kreiptis į ESO. Reikalingos ir techninės sąlygos elektrinei įsirengti iš ESO. Šias sąlygas galima užsakyti ir po paraiškos pildymo. Tereikia žinoti terminus ir kainą: galiojimo terminas 90 d., kaina apie 35 EUR.


Koks paramos dydis numatomas 2023 m.?


Kaip ir anksteniaisiais metais, taip ir 2023 m. parama išlieka tokia pati - 323 EUR už 1 kW arba 30-35% visų saulės elektrinių įrengimo išlaidų.

Jeigu norite pasididinti jau turimą saulės elektrinę, jums bus kompensuojama 241 EUR už 1 kW (modulių papildymui), jeigu esama elektrinė ne didesnė nei 10 kW.

Paskaičiavimas yra gana paprastas, pvz. 10 kW saulės elektrinei įsirengti, parama skaičiuojama sekančiai: 10*323 = 3230 EUR. Tačiau, jeigu jūs norite įsirengti didesnę saulės elektrinę, išlieka nustatytos lubos - 3230 EUR.

Paraiškų teikimo datos saulės elektrinių įsirengimo paramai gauti skelbiamos kelis kartus per metus. Visa procedūra su įrengimu gali užtrukti iki 9-12 mėn. Įrengimo darbus galima pradėti atlikti po to, kai patvirtinama parama, bet ne ilgiau nei per 9 mėn.


Svarbu žinoti, kad saulės elektrinė negali būti įrenginėjama prieš registruojant į APVA. Pirmiausia reikia sulaukti paramos patvirtinimo (30 dienų bėgyje).


Pagrindiniai kriterijai, vertinant saulės elektrinės projektą

Kaip rodo paramos prašymų teikėjų skaičiai per paskutinius tris metus, beveik visi norintys ją gauna.

Visgi, yra atsižvelgiama į šiuos pagrindinius kriterijus:

  • Pirmumas - ant pastato rengiantiems saulės elektrines ir iki 5 kW inverterio galingumo;
  • Įranga privalo atitikti ES keliamus standartus ir turi būti visiškai nauja;
  • Saulės moduliams turi būti suteikiama 10 m. gamintojo garantija;
  • Inverteriui turi būti suteikiama ne mažiau nei 5 m. garantija.

Gavus pranešimą iš APVA, kad esate įtrauktas į sąrašą paramai gauti, galima pradėti įrenginėti saulės elektrinę ir ją įrengus, pateikti APVA išlaidų kompensavimo prašymą bei sekančius dokumentus:

  • Sąskaitą-faktūrą (nurodant elektrinės galingumą);
  • Elektrinės perdavimo-priėmimo aktą iš atestuotų rangovų;
  • Įrenginio techninį pasą;
  • Atestuoto rangovo deklaraciją - atitikimą teisės aktų techniniams reikalavimams;
  • Saulės elektrinės nuotrauką.

Per kiek dienų išmokama paramos suma?

Jei nenustatyta jokių trūkumų ir dokumentai užpildyti tinkamai, saulės elektrinei įsirengti parama išmokama per 60 kalendorinių dienų po dokumentų pateikimo.

Pagrindiniai reikalavimai, kurių reikia laikytis, gavus paramą saulės elektrinei įsirengti, yra šie:

  • Be APVA leidimo saulės elektrinės negalima parduoti ar įkeisti 5 metus;
  • Draudžiama parduoti ar naudoti komercinei veiklai elektros energiją 5 metus;
  • Visą 5 metų laikotarpį turi būti sudarytos sąlygos APVA atstovams patikrinti elektrinės veiklą.

Per kiek laiko atsiperka saulės elektrinė?

Priklausomai nuo saulės elektrinės įrengimo vietos, elektros kainų svyravimų, kas itin aktualu pastaruoju laikotarpiu ir sunaudojamos energijos, projektas gali atsipirkti per 5-8 metus. Su APVA parama - 3-5 metai.


Jei jus domina saulės elektrinės projektavimo, montavimo ir įrengimo darbai, susisiekite su mumis - STATVILA komanda padės jums rasti geriausią sprendimą.


Straipsnį paruošė STATVILA (MB “Statome Vilnių”)


Dėl informacijos, patarimų arba užklausų prašome kreiptis:

Elektroniniu paštu: info@statvila.lt arba telefonu +370 679 03408

Internetinė svetainė:

https://www.statvila.lt



Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 2 d.
Energetiškai efektyvūs pastatai Vienas iš pagrindinių tvarių statybų tikslų yra sumažinti energijos suvartojimą. Tai pasiekiama naudojant A++ klasės arba pasyvių namų sprendimus, kurie optimizuoja šilumos izoliaciją, užtikrina sandarumą ir efektyvų energijos panaudojimą. Gerai izoliuoti pastatai mažina šildymo ir vėsinimo poreikį, taip prisidedant prie tvarios aplinkos kūrimo. Modernios vėdinimo sistemos su rekuperacija padeda išlaikyti šviežią orą patalpose ir sumažinti šilumos nuostolius. Aplinkai draugiškos statybinės medžiagos Tvariose statybose labai svarbu naudoti ekologiškas, perdirbamas arba natūralias medžiagas. Mediniai konstrukciniai elementai, molio tinkas, šiaudų plokštės ir kitos medžiagos ne tik mažina anglies dvideginio emisija s, bet ir suteikia natūralų mikroklimatą pastatuose. Be to, vis dažniau renkamasi mažai teršalų išskiriančius dažus, klijus ir kitus statybinius produktus, kurie mažina vidaus oro taršą ir gerina gyvenimo kokybę. Atsinaujinančios energijos naudojimas Lietuva, kaip ir daugelis kitų šalių, vis labiau orientuojasi į tvarius ir aplinkai draugiškus sprendimus, ypač statybų sektoriuje. Atsinaujinančios energijos technologijų panaudojimas tapo viena iš svarbiausių sričių, siekiant sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas ir mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro. Saulės, vėjo ir geoterminė energija tapo įprasta kasdieninio gyvenimo dalimi ir vis daugiau žmonių bei įmonių pradeda naudoti šiuos šaltinius savo pastatuose.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. kovo 14 d.
Lietuvoje pastaraisiais metais statybų kainos kasmet auga. Norėdami sužinoti, kiek kainuos pastatyti namą Lietuvoje 2025 metais, turime atsižvelgti į svarbius, kainą įtakojančius veiksnius, tokius kaip: statybinių medžiagų kainos, darbo jėgos apmokėjimas, naudojamos technologijos ir energetinio efektyvumo reikalavimai. Remiantis dabartinėmis tendencijomis ir prognozėmis, galima pateikti orientacines kainas. Planuojant namo statybą, rekomenduojama atlikti detalią sąmatą, atsižvelgiant į individualius poreikius ir rinkos sąlygas. Taip pat verta konsultuotis su statybos specialistais, kurie gali padėti tiksliau įvertinti būsimas išlaidas.
sodo namas
80 namas
barnhouse
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. kovo 5 d.
Planuojate statyti kompaktišką, iki 80 m² namą? Mūsų tinklaraštyje rasite aktualią informaciją apie naujausius statybos reglamentus, leidimų išdavimo tvarką ir techninius reikalavimus 2024-2025 metais. Aptariame svarbiausius niuansus, kurie padės išvengti klaidų ir užtikrinti sklandų statybos procesą.
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. lapkričio 29 d.
Pasyvaus namo reikalavimai Pasyviems namams taikomi specifiniai standartai, užtikrinantys maksimalų energijos efektyvumą: Energijos suvartojimas: Pasyvaus namo metinis šiluminės energijos suvartojimas šildymui negali viršyti 15 kWh/m². Oro pralaidumas: Pastato sandarumas turi būti itin aukštas – atliekant slėgio testą (Blower Door Test), oro nutekėjimo rodiklis neturi viršyti 0,6 h⁻¹. Energijos šaltiniai: Būtina naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius, pvz., saulės baterijas ar geoterminį šildymą. Langų ir durų efektyvumas: Langai ir durys turi būti itin šilti ir efektyvūs, su mažais šilumos nuostoliais (U < 0,8 W/m²K). Ventiliacija su šilumos atgavimu: Privaloma įdiegti mechaninę ventiliaciją su rekuperacija, kurios efektyvumas turi siekti bent 75 %. Pasyvaus namo statybos procesas • Krojektavimas Visas procesas prasideda nuo kruopštaus projektavimo, kuris atitinka pasyvaus namo standartus. Tai apima tinkamą sklypo pasirinkimą, orientaciją į pietus, kad būtų kuo efektyviau naudojama saulės energija, bei optimalią pastato formą – paprastai pasirenkama kompaktiška struktūra, mažinanti šilumos nuostolius. • Konstrukcijų pasirinkimas Pasyviems namams naudojamos itin gerai izoliuotos sienos, stogai ir grindys. Šilumos izoliacijos sluoksnis dažnai siekia 30–40 cm, priklausomai nuo medžiagos, pavyzdžiui, mineralinės vatos ar putų polistireno. • Statyba ir sandarumas Statybų metu ypač svarbu užtikrinti pastato sandarumą. Visi jungiamieji taškai – tarp sienų, stogo, langų ir durų – turi būti tinkamai užsandarinti naudojant specialias medžiagas, tokias kaip sandarinimo juostos ar membranos. • Langai ir durys Aukštos kokybės langų ir durų montavimas yra vienas iš svarbiausių etapų. Jie turi būti įstatyti taip, kad nebūtų šilumos tiltų, o sandarumą papildomai užtikrina tinkama montavimo technologija. • Inžinerinės sistemos Įdiegiamas rekuperacinis ventiliacijos įrenginys, leidžiantis efektyviai išlaikyti šilumą. Taip pat įrengiamos šildymo ir šaldymo sistemos, dažniausiai naudojant geoterminę energiją ar šilumos siurblius. • Testavimas ir sertifikavimas Baigus statybas, atliekamas sandarumo testas ir pastatas įvertinamas pagal pasyviųjų namų standartus. Jei visi kriterijai atitinka reikalavimus, namas gauna pasyvaus namo sertifikatą. Išvados Pasyvaus namo statyba reikalauja preciziško planavimo ir aukštos kokybės statybos darbų, tačiau ilgainiui šie namai atsiperka. Jie suteikia komfortą, mažas energijos sąnaudas ir prisideda prie aplinkos tausojimo. Norint pasiekti sėkmę, svarbu pasirinkti patyrusius specialistus ir investuoti į kokybiškas medžiagas.
Energinio naudingumo sertifikavimo reikalavimai
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. lapkričio 5 d.
Straipsnis apie reikalavimus energinio naudingumo sertifikavimo.
sodo namas, registracija, lapkričio 1, pakeitimai
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. spalio 15 d.
Šitame straispnije aprašome kaip galima greitai ir patogiai registruoti sodo namo statybos pradžią iki lapkričio 1-os dienos 2024-ųjų metų
2024 m. rugsėjo 26 d.
Privataus namo statybos procesas yra sudėtingas ir reikalaujantis nuoseklaus planavimo bei pasirengimo. Gerai atlikus "namų darbus" ir surinkus visą dominančią informaciją, galima tikėtis kokybiško galutinio rezultato, be nukrypimų nuo biudžeto ar netikėtai atsiradusių papildomų darbų. Aptarkime svarbiausius individualios statybos namo etapus.
karkasiniai namai
2024 m. liepos 2 d.
Karkasinių namų statyba Lietuvoje
Autorius MB Statome Vilnių 2024 m. vasario 19 d.
Planavimo Svarba: Kaip Teisingai Suplanuoti Inžinerinių Tinklų Darbus
Autorius MB Statome Vilnių 2023 m. lapkričio 24 d.
Pagrindinės temos: planavimas, sklypo parinkimas, projektavimas, ekonomiškumas, statyba ir priežiūra, pridavimas.
Show More
Share by: