Blog Post

Namo iki 80 m2 statybos reikalavimai 2024-2025

Aleksej Olechnovic • 5 March 2025

Statant ūkinį pastatą už miesto ribų iki 80 m² arba namą sodo bendrijose iki 50 m², galioja specifiniai reikalavimai

Statant ūkinį pastatą Lietuvoje už miesto ribų iki 80 m² arba namą sodo bendrijose iki 50 m² (nuo lapkričio 1-os d. 2024), galioja specifiniai reikalavimai, kuriuos būtina žinoti, norint tinkamai pasiruošti statybos procesui ir išvengti teisinių komplikacijų. Štai pagrindiniai aspektai, kuriuos reikėtų apsvarstyti:


1. Statybos leidimas

Pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus, norint statyti ūkinį pastatą iki 80 m² už miesto ribų arba namą sodo bendrijose iki 50 m², statybos leidimas nereikalingas. Tačiau svarbu, kad pastatas atitiktų visus esminius reikalavimus, nurodytus teisės aktuose, pvz., teritorijos planavimą ir statinio paskirtį.

Nors leidimas nereikalingas, būtina informuoti savivaldybės administraciją apie planuojamą statybą. Informavimas atliekamas pateikiant pranešimą, kuriame nurodoma statinio vieta ir tikslai. Savivaldybė per 20 darbo dienų turi atsakyti, ar planuojama statyba atitinka teritorijų planavimo dokumentus.


2. Žemės sklypo paskirtis

Svarbu įsitikinti, kad žemės sklypo paskirtis leidžia statyti norimą pastatą. Sklypai gali būti žemės ūkio paskirties, sodo ar miško žemės, ir kiekvienas jų turi savus reikalavimus statyboms. Žemės ūkio paskirties sklypuose paprastai leidžiama statyti tik su ūkininkavimu susijusius pastatus, o sodo sklypuose – nedidelius vasarnamius ar gyvenamuosius pastatus iki 50 m². Tačiau, sodo bendrijos statybos atvejais yra leidžiama priestatų ir dengtos terasos statyba iki 50 m².

statybos pokyciai

3. Atstumai nuo sklypo ribų

Vienas svarbiausių techninių reikalavimų – minimalūs atstumai nuo sklypo ribų. Pagal teisės aktus, pastatas turi būti pastatytas ne arčiau kaip 3 metrai nuo kaimyninio sklypo ribos. Jei norima statyti arčiau, reikia gauti rašytinį sutikimą iš kaimyninio sklypo savininko. Jei planuojamas pastatas yra aukštesnis nei 8,5 m, galioja papildomi reikalavimai atstumams.


4. Pastato aukštis ir aukštų skaičius

Projektavimo metu taip pat reikia atsižvelgti į pastato aukščio ir aukštų skaičiaus apribojimus. Lietuvoje gyvenamiesiems pastatams ir ūkiniams pastatams iki 80 m² dažniausiai taikomi apribojimai, leidžiantys statyti ne daugiau kaip vieną aukštą su mansarda. Maksimalus pastato aukštis gali būti iki 8,5 m.


5. Pastato energinio naudingumo klasė

Pagal naujausius reikalavimus, visi naujai statomi gyvenamieji namai Lietuvoje turi atitikti A++ energinio naudingumo klasę. Tai reiškia, kad pastatai turi  būti itin gerai izoliuoti, naudoti energiją taupančias technologijas bei atsinaujinančius energijos šaltinius. Ūkiniai pastatai šių reikalavimų dažniausiai neatitinka, jei jie nėra naudojami gyvenimui.

6. Žemės kadastriniai matavimai

Prieš statant pastatą svarbu įsitikinti, kad **žemės sklypas turi tikslius kadastrinius matavimus**. Tai padeda išvengti konfliktų su kaimynais ir savivaldybėmis dėl neteisingai nustatytų sklypo ribų ir pastato vietos.


7. Inžinerinių tinklų prijungimas

Nors mažiems pastatams iki 80 m² gali būti nereikalaujamas statybos leidimas, tačiau būtina pasirūpinti inžinerinių tinklų prijungimu reikalavimais: elektros, vandentiekio, kanalizacijos ir kitų komunikacijų įrengimu. Šiam procesui gali prireikti atskirų leidimų ar sutarčių su tinklų tiekėjais.


8. Sauga ir aplinkosauga

Net jei pastatas mažas, jis turi atitikti tam tikrus saugos ir aplinkosaugos reikalavimus. Tai apima priešgaisrinės saugos priemones, tinkamą nuotekų tvarkymą bei kitus aplinkosauginius aspektus, kurie gali būti svarbūs konkrečiai teritorijai.

Išvada

Statant sodo namą, vasarnamį ar ūkinį pastatą iki 80 m² už miesto ribų arba sodo bendrijose, būtina laikytis aukščiau išvardytų reikalavimų. Nors tam tikros statybos procedūros yra supaprastintos ir nereikalauja statybos leidimo, svarbu įsitikinti, kad projektas atitinka žemės paskirtį, teritorijos planavimo dokumentus, atstumus nuo sklypo ribų ir kitus techninius reikalavimus.



Straipsnį paruošė STATVILA (MB “Statome Vilnių”)


Dėl informacijos, patarimų arba užklausų prašome kreiptis:

info@statvila.lt arba +370 679 03408

Internetinė svetainė: https://www.statvila.lt/


by Aleksej Olechnovic 14 March 2025
Lietuvoje pastaraisiais metais statybų kainos kasmet auga. Norėdami sužinoti, kiek kainuos pastatyti namą Lietuvoje 2025 metais, turime atsižvelgti į svarbius, kainą įtakojančius veiksnius, tokius kaip: statybinių medžiagų kainos, darbo jėgos apmokėjimas, naudojamos technologijos ir energetinio efektyvumo reikalavimai. Remiantis dabartinėmis tendencijomis ir prognozėmis, galima pateikti orientacines kainas. Planuojant namo statybą, rekomenduojama atlikti detalią sąmatą, atsižvelgiant į individualius poreikius ir rinkos sąlygas. Taip pat verta konsultuotis su statybos specialistais, kurie gali padėti tiksliau įvertinti būsimas išlaidas.
by Aleksej Olechnovic 29 November 2024
Pasyvaus namo reikalavimai Pasyviems namams taikomi specifiniai standartai, užtikrinantys maksimalų energijos efektyvumą: Energijos suvartojimas: Pasyvaus namo metinis šiluminės energijos suvartojimas šildymui negali viršyti 15 kWh/m². Oro pralaidumas: Pastato sandarumas turi būti itin aukštas – atliekant slėgio testą (Blower Door Test), oro nutekėjimo rodiklis neturi viršyti 0,6 h⁻¹. Energijos šaltiniai: Būtina naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius, pvz., saulės baterijas ar geoterminį šildymą. Langų ir durų efektyvumas: Langai ir durys turi būti itin šilti ir efektyvūs, su mažais šilumos nuostoliais (U < 0,8 W/m²K). Ventiliacija su šilumos atgavimu: Privaloma įdiegti mechaninę ventiliaciją su rekuperacija, kurios efektyvumas turi siekti bent 75 %. Pasyvaus namo statybos procesas • Krojektavimas Visas procesas prasideda nuo kruopštaus projektavimo, kuris atitinka pasyvaus namo standartus. Tai apima tinkamą sklypo pasirinkimą, orientaciją į pietus, kad būtų kuo efektyviau naudojama saulės energija, bei optimalią pastato formą – paprastai pasirenkama kompaktiška struktūra, mažinanti šilumos nuostolius. • Konstrukcijų pasirinkimas Pasyviems namams naudojamos itin gerai izoliuotos sienos, stogai ir grindys. Šilumos izoliacijos sluoksnis dažnai siekia 30–40 cm, priklausomai nuo medžiagos, pavyzdžiui, mineralinės vatos ar putų polistireno. • Statyba ir sandarumas Statybų metu ypač svarbu užtikrinti pastato sandarumą. Visi jungiamieji taškai – tarp sienų, stogo, langų ir durų – turi būti tinkamai užsandarinti naudojant specialias medžiagas, tokias kaip sandarinimo juostos ar membranos. • Langai ir durys Aukštos kokybės langų ir durų montavimas yra vienas iš svarbiausių etapų. Jie turi būti įstatyti taip, kad nebūtų šilumos tiltų, o sandarumą papildomai užtikrina tinkama montavimo technologija. • Inžinerinės sistemos Įdiegiamas rekuperacinis ventiliacijos įrenginys, leidžiantis efektyviai išlaikyti šilumą. Taip pat įrengiamos šildymo ir šaldymo sistemos, dažniausiai naudojant geoterminę energiją ar šilumos siurblius. • Testavimas ir sertifikavimas Baigus statybas, atliekamas sandarumo testas ir pastatas įvertinamas pagal pasyviųjų namų standartus. Jei visi kriterijai atitinka reikalavimus, namas gauna pasyvaus namo sertifikatą. Išvados Pasyvaus namo statyba reikalauja preciziško planavimo ir aukštos kokybės statybos darbų, tačiau ilgainiui šie namai atsiperka. Jie suteikia komfortą, mažas energijos sąnaudas ir prisideda prie aplinkos tausojimo. Norint pasiekti sėkmę, svarbu pasirinkti patyrusius specialistus ir investuoti į kokybiškas medžiagas.
Energinio naudingumo sertifikavimo reikalavimai
by Aleksej Olechnovic 5 November 2024
Straipsnis apie reikalavimus energinio naudingumo sertifikavimo.
sodo namas, registracija, lapkričio 1, pakeitimai
by Aleksej Olechnovic 15 October 2024
Šitame straispnije aprašome kaip galima greitai ir patogiai registruoti sodo namo statybos pradžią iki lapkričio 1-os dienos 2024-ųjų metų
26 September 2024
Privataus namo statybos procesas yra sudėtingas ir reikalaujantis nuoseklaus planavimo bei pasirengimo. Gerai atlikus "namų darbus" ir surinkus visą dominančią informaciją, galima tikėtis kokybiško galutinio rezultato, be nukrypimų nuo biudžeto ar netikėtai atsiradusių papildomų darbų. Aptarkime svarbiausius individualios statybos namo etapus.
karkasiniai namai
2 July 2024
Karkasinių namų statyba Lietuvoje
by MB Statome Vilnių 19 February 2024
Planavimo Svarba: Kaip Teisingai Suplanuoti Inžinerinių Tinklų Darbus
by MB Statome Vilnių 24 November 2023
Pagrindinės temos: planavimas, sklypo parinkimas, projektavimas, ekonomiškumas, statyba ir priežiūra, pridavimas.
by MB Statome Vilnių 16 November 2023
Pridavimo tvarkos pakeitimas nuo 2024 metų pradžios iš 85% iki 100% baigtumo
by MB Statome Vilnių 16 October 2023
Patarimas pasinaugoti nemokama konsultacija dėl svajonės namo statybos planavimo: sklypo parinkimas, architektūra, konstruktivas ir t.t.
Show More
Share by: