Blog Post

Naujos statybos nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo tvarka 2024 m.

MB Statome Vilnių • Nov 16, 2023

Pridavimo tvarkos pakeitimas nuo 2024 metų pradžios iš 85% iki 100% baigtumo

Nuo 2024 m. sausio 1 d. Lietuvoje keisis nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo tvarka. Kas naujo būsto įsigijimo pakeitimuose ir į ką atkreipti dėmesį?

Šiuo metu galioja tvarka, pagal kurią gyvenamosios paskirties patalpos gali būti parduodamos, įregistravus 85% būsto baigtumą, t.y. su daline apdaila. Tad pagrindinis besikeičiančios tvarkos aspektas nuo sekančių metų - pilnas 100% būsto užbaigtumas.


statybos pokyciai

Ar nauja tvarka galioja visiems naujos statybos būstams įregistruoti?

Norime akcentuoti, kad naujoji tvarka įsigalios tik toms patalpoms ir būstams, kurie yra gyvenamosios paskirties objektuose - daugiabučiuose. Tai gali būti trijų ir daugiau butų pastatai. Tačiau ši tvarka negalioja kotedžui (dvibučiui) ar parduodamam individualiam gyvenamajam namui, taigi nuosavybės teises galima perleisti ir pilnai neužbaigus visų statybos darbų.

Pagrindinis ir svarbiausias naujosios tvarkos tikslas - apsaugoti pirkėjus dėl galimų rizikų. Pasirašant sutartis, jose bus užtvirtinama gyvenamojo būsto apdailos tvarka, procesas ir preliminari kaina. Tokiu atveju, apdaila bus įgyvendinama, remiantis standartizuotais projektais pagal statybos projektų vystytojo siūlomus variantus. Tačiau, jeigu pirkėjas turės individualių norų įrengti būstą konkrečiomis apdailos medžiagomis ar įranga (paz. santechnika), galutinė kaina išaugs. Ji išaugs ir tuomet, jeigu pirkėjas nutars jau pilnai įrengtą būstą pakeisti ar perdaryti pagal savo norą.

Preliminari statybų projekto vystytojų (pardavėjo) ir pirkėjo sutartis pasirašoma maždaug prieš metus iki pilnos statybų baigties ir būsto įrengimo. Labai svarbu išsinagrinėti sutarties detales, suprasti galimas rizikas ir įvertinti, kad vėliau netektų bylinėtis teismuose. Pvz., statybos projektų vystytojas gali pritrūkti lėšų pabaigti statyboms, jos gali nusitęsti ar net baigtis bankrotu. Toks atvejis yra išties rizikingas ir galimai nuostolingas, jei sutartis nebus tvarkinga ir saugi.

Nauji pasikeitimai bus taikomi tik naujoms notariškai sudarytoms pirkimo-pardavimo sutartims nuo 2024 m. Notarinė sutartis aktuali abiems pusėms, tiek pirkėjui, tiek pardavėjui, nes joje aiškiai išdėstomos pareigos bei atsakomybės. Jeigu vis dėlto atsiranda nesutarimų sutarties laikotarpio eigoje, ją galima keisti arba nutraukti tik notariškai.

Bet kuri sudaryta pirkimo-pardavimo sutartis (preliminari ar notarinė) turi būti registruojamos Registrų centre, kitaip netenka savo galios. Sutarties registracijos dėka pirkėjai ir pardavėjai apsidraudžia nuo įvairių ginčų ir užtikrina finansinius susitarimus. Pardavėjas taip pat įsipareigoja atlikti sutartyje numatytus darbus, už kuriuos pirkėjas atsiskaitys juos pilnai atlikus. Taigi nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo sutartys išlieka garantu abiems pusėms, o notariškai sudaryta sutartis yra prevencinė priemonė, leidžianti tikrinti pirkėjo ir pardavėjo būsimo perleidžiamo turto areštų registrus, kad išvengti užslėptų sandorių ir kitų nesklandumų.

Kokią nekilnojamojo turto sutartį pasirinkti ir pasirašyti - preliminarią ar notarinę, geriausiai patars ekspertai, nes gali būti, kad tai - svarbiausia Jūsų gyvenime sutartis, galinti įtraukti Jus į finansinių problemų ratą, neteisingai įvertinus aplinkybes ir pasirašius ją be specialistų konsultacijos. Tiesa, sutarčių sudarymas pas notarą kainuoja nepigiai (notaro mokestis + įkainis nuo nekilnojamojo turto perleidimo kainos), tačiau tai apdraudžia nuo galimų nenaudingų pokyčių ateityje.

Jei turite klausimų dėl individualaus namo statybų ir su tuo susijusių statybos reglamento įstatymų, kreipkitės į STATVILA komandą, kur patyrę statybų specialistai paaiškins ir patars, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje, įsigyjant ar statant nuosavus namus.


Straipsnį paruošė STATVILA (MB “Statome Vilnių”)


Dėl informacijos, patarimų arba užklausų prašome kreiptis:

Elektroniniu paštu: info@statvila.lt arba telefonu +370 679 03408

Internetinė svetainė: https://www.statvila.lt/

by Aleksej Olechnovic 18 Oct, 2024
Statant namą ar ūkinį pastatą Lietuvoje už miesto ribų iki 80 m² arba sodo bendrijose iki 50 m² (nuo lapkričio 1-os d. 2024), galioja specifiniai reikalavimai, kuriuos būtina žinoti, norint tinkamai pasiruošti statybos procesui ir išvengti teisinių komplikacijų. Štai pagrindiniai aspektai, kuriuos reikėtų apsvarstyti: 1. Statybos leidimas Pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus, norint statyti gyvenamąjį ar ūkinį pastatą iki 80 m² už miesto ribų ar sodo bendrijoje iki 50 m², statybos leidimas nereikalingas. Tačiau svarbu, kad pastatas atitiktų visus esminius reikalavimus, nurodytus teisės aktuose, pvz., teritorijos planavimą ir statinio paskirtį. Nors leidimas nereikalingas, būtina informuoti savivaldybės administraciją apie planuojamą statybą. Informavimas atliekamas pateikiant pranešimą, kuriame nurodoma statinio vieta ir tikslai. Savivaldybė per 20 darbo dienų turi atsakyti, ar planuojama statyba atitinka teritorijų planavimo dokumentus. 2. Žemės sklypo paskirtis Svarbu įsitikinti, kad žemės sklypo paskirtis leidžia statyti norimą pastatą. Sklypai gali būti žemės ūkio paskirties, sodo ar miško žemės, ir kiekvienas jų turi savus reikalavimus statyboms. Žemės ūkio paskirties sklypuose paprastai leidžiama statyti tik su ūkininkavimu susijusius pastatus, o sodo sklypuose – nedidelius vasarnamius ar gyvenamuosius pastatus iki 50 m². Tačiau, sodo bendrijos statybos atvejais yra leidžiama priestatų ir dengtos terasos statyba iki 50 m².
sodo namas, registracija, lapkričio 1, pakeitimai
by Aleksej Olechnovic 15 Oct, 2024
Šitame straispnije aprašome kaip galima greitai ir patogiai registruoti sodo namo statybos pradžią iki lapkričio 1-os dienos 2024-ųjų metų
26 Sept, 2024
Privataus namo statybos procesas yra sudėtingas ir reikalaujantis nuoseklaus planavimo bei pasirengimo. Gerai atlikus "namų darbus" ir surinkus visą dominančią informaciją, galima tikėtis kokybiško galutinio rezultato, be nukrypimų nuo biudžeto ar netikėtai atsiradusių papildomų darbų. Aptarkime svarbiausius individualios statybos namo etapus.
karkasiniai namai
02 Jul, 2024
Karkasinių namų statyba Lietuvoje
by MB Statome Vilnių 19 Feb, 2024
Planavimo Svarba: Kaip Teisingai Suplanuoti Inžinerinių Tinklų Darbus
by MB Statome Vilnių 24 Nov, 2023
Pagrindinės temos: planavimas, sklypo parinkimas, projektavimas, ekonomiškumas, statyba ir priežiūra, pridavimas.
by MB Statome Vilnių 16 Nov, 2023
Pridavimo tvarkos pakeitimas nuo 2024 metų pradžios iš 85% iki 100% baigtumo
by MB Statome Vilnių 16 Oct, 2023
Patarimas pasinaugoti nemokama konsultacija dėl svajonės namo statybos planavimo: sklypo parinkimas, architektūra, konstruktivas ir t.t.
06 Oct, 2023
Privataus namo statybos užbaigimo 100% pridavimas, energetinio naudingumo sertifikavimas ir legalizavimas
by MB "Statome Vilnių" 02 May, 2023
Vedinimo principų apibūdinimas ir rekuperacinės sistemos poreikio paaškinimas
Show More
Share by: