Blog Post

Naujos statybos nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo tvarka 2024 m.

MB Statome Vilnių • 16 November 2023

Pridavimo tvarkos pakeitimas nuo 2024 metų pradžios iš 85% iki 100% baigtumo

Nuo 2024 m. sausio 1 d. Lietuvoje keisis nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo tvarka. Kas naujo būsto įsigijimo pakeitimuose ir į ką atkreipti dėmesį?

Šiuo metu galioja tvarka, pagal kurią gyvenamosios paskirties patalpos gali būti parduodamos, įregistravus 85% būsto baigtumą, t.y. su daline apdaila. Tad pagrindinis besikeičiančios tvarkos aspektas nuo sekančių metų - pilnas 100% būsto užbaigtumas.


statybos pokyciai

Ar nauja tvarka galioja visiems naujos statybos būstams įregistruoti?

Norime akcentuoti, kad naujoji tvarka įsigalios tik toms patalpoms ir būstams, kurie yra gyvenamosios paskirties objektuose - daugiabučiuose. Tai gali būti trijų ir daugiau butų pastatai. Tačiau ši tvarka negalioja kotedžui (dvibučiui) ar parduodamam individualiam gyvenamajam namui, taigi nuosavybės teises galima perleisti ir pilnai neužbaigus visų statybos darbų.

Pagrindinis ir svarbiausias naujosios tvarkos tikslas - apsaugoti pirkėjus dėl galimų rizikų. Pasirašant sutartis, jose bus užtvirtinama gyvenamojo būsto apdailos tvarka, procesas ir preliminari kaina. Tokiu atveju, apdaila bus įgyvendinama, remiantis standartizuotais projektais pagal statybos projektų vystytojo siūlomus variantus. Tačiau, jeigu pirkėjas turės individualių norų įrengti būstą konkrečiomis apdailos medžiagomis ar įranga (paz. santechnika), galutinė kaina išaugs. Ji išaugs ir tuomet, jeigu pirkėjas nutars jau pilnai įrengtą būstą pakeisti ar perdaryti pagal savo norą.

Preliminari statybų projekto vystytojų (pardavėjo) ir pirkėjo sutartis pasirašoma maždaug prieš metus iki pilnos statybų baigties ir būsto įrengimo. Labai svarbu išsinagrinėti sutarties detales, suprasti galimas rizikas ir įvertinti, kad vėliau netektų bylinėtis teismuose. Pvz., statybos projektų vystytojas gali pritrūkti lėšų pabaigti statyboms, jos gali nusitęsti ar net baigtis bankrotu. Toks atvejis yra išties rizikingas ir galimai nuostolingas, jei sutartis nebus tvarkinga ir saugi.

Nauji pasikeitimai bus taikomi tik naujoms notariškai sudarytoms pirkimo-pardavimo sutartims nuo 2024 m. Notarinė sutartis aktuali abiems pusėms, tiek pirkėjui, tiek pardavėjui, nes joje aiškiai išdėstomos pareigos bei atsakomybės. Jeigu vis dėlto atsiranda nesutarimų sutarties laikotarpio eigoje, ją galima keisti arba nutraukti tik notariškai.

Bet kuri sudaryta pirkimo-pardavimo sutartis (preliminari ar notarinė) turi būti registruojamos Registrų centre, kitaip netenka savo galios. Sutarties registracijos dėka pirkėjai ir pardavėjai apsidraudžia nuo įvairių ginčų ir užtikrina finansinius susitarimus. Pardavėjas taip pat įsipareigoja atlikti sutartyje numatytus darbus, už kuriuos pirkėjas atsiskaitys juos pilnai atlikus. Taigi nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo sutartys išlieka garantu abiems pusėms, o notariškai sudaryta sutartis yra prevencinė priemonė, leidžianti tikrinti pirkėjo ir pardavėjo būsimo perleidžiamo turto areštų registrus, kad išvengti užslėptų sandorių ir kitų nesklandumų.

Kokią nekilnojamojo turto sutartį pasirinkti ir pasirašyti - preliminarią ar notarinę, geriausiai patars ekspertai, nes gali būti, kad tai - svarbiausia Jūsų gyvenime sutartis, galinti įtraukti Jus į finansinių problemų ratą, neteisingai įvertinus aplinkybes ir pasirašius ją be specialistų konsultacijos. Tiesa, sutarčių sudarymas pas notarą kainuoja nepigiai (notaro mokestis + įkainis nuo nekilnojamojo turto perleidimo kainos), tačiau tai apdraudžia nuo galimų nenaudingų pokyčių ateityje.

Jei turite klausimų dėl individualaus namo statybų ir su tuo susijusių statybos reglamento įstatymų, kreipkitės į STATVILA komandą, kur patyrę statybų specialistai paaiškins ir patars, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje, įsigyjant ar statant nuosavus namus.


Straipsnį paruošė STATVILA (MB “Statome Vilnių”)


Dėl informacijos, patarimų arba užklausų prašome kreiptis:

Elektroniniu paštu: info@statvila.lt arba telefonu +370 679 03408

Internetinė svetainė: https://www.statvila.lt/

by Aleksej Olechnovic 14 March 2025
Lietuvoje pastaraisiais metais statybų kainos kasmet auga. Norėdami sužinoti, kiek kainuos pastatyti namą Lietuvoje 2025 metais, turime atsižvelgti į svarbius, kainą įtakojančius veiksnius, tokius kaip: statybinių medžiagų kainos, darbo jėgos apmokėjimas, naudojamos technologijos ir energetinio efektyvumo reikalavimai. Remiantis dabartinėmis tendencijomis ir prognozėmis, galima pateikti orientacines kainas. Planuojant namo statybą, rekomenduojama atlikti detalią sąmatą, atsižvelgiant į individualius poreikius ir rinkos sąlygas. Taip pat verta konsultuotis su statybos specialistais, kurie gali padėti tiksliau įvertinti būsimas išlaidas.
sodo namas
80 namas
barnhouse
by Aleksej Olechnovic 5 March 2025
Planuojate statyti kompaktišką, iki 80 m² namą? Mūsų tinklaraštyje rasite aktualią informaciją apie naujausius statybos reglamentus, leidimų išdavimo tvarką ir techninius reikalavimus 2024-2025 metais. Aptariame svarbiausius niuansus, kurie padės išvengti klaidų ir užtikrinti sklandų statybos procesą.
by Aleksej Olechnovic 29 November 2024
Pasyvaus namo reikalavimai Pasyviems namams taikomi specifiniai standartai, užtikrinantys maksimalų energijos efektyvumą: Energijos suvartojimas: Pasyvaus namo metinis šiluminės energijos suvartojimas šildymui negali viršyti 15 kWh/m². Oro pralaidumas: Pastato sandarumas turi būti itin aukštas – atliekant slėgio testą (Blower Door Test), oro nutekėjimo rodiklis neturi viršyti 0,6 h⁻¹. Energijos šaltiniai: Būtina naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius, pvz., saulės baterijas ar geoterminį šildymą. Langų ir durų efektyvumas: Langai ir durys turi būti itin šilti ir efektyvūs, su mažais šilumos nuostoliais (U < 0,8 W/m²K). Ventiliacija su šilumos atgavimu: Privaloma įdiegti mechaninę ventiliaciją su rekuperacija, kurios efektyvumas turi siekti bent 75 %. Pasyvaus namo statybos procesas • Krojektavimas Visas procesas prasideda nuo kruopštaus projektavimo, kuris atitinka pasyvaus namo standartus. Tai apima tinkamą sklypo pasirinkimą, orientaciją į pietus, kad būtų kuo efektyviau naudojama saulės energija, bei optimalią pastato formą – paprastai pasirenkama kompaktiška struktūra, mažinanti šilumos nuostolius. • Konstrukcijų pasirinkimas Pasyviems namams naudojamos itin gerai izoliuotos sienos, stogai ir grindys. Šilumos izoliacijos sluoksnis dažnai siekia 30–40 cm, priklausomai nuo medžiagos, pavyzdžiui, mineralinės vatos ar putų polistireno. • Statyba ir sandarumas Statybų metu ypač svarbu užtikrinti pastato sandarumą. Visi jungiamieji taškai – tarp sienų, stogo, langų ir durų – turi būti tinkamai užsandarinti naudojant specialias medžiagas, tokias kaip sandarinimo juostos ar membranos. • Langai ir durys Aukštos kokybės langų ir durų montavimas yra vienas iš svarbiausių etapų. Jie turi būti įstatyti taip, kad nebūtų šilumos tiltų, o sandarumą papildomai užtikrina tinkama montavimo technologija. • Inžinerinės sistemos Įdiegiamas rekuperacinis ventiliacijos įrenginys, leidžiantis efektyviai išlaikyti šilumą. Taip pat įrengiamos šildymo ir šaldymo sistemos, dažniausiai naudojant geoterminę energiją ar šilumos siurblius. • Testavimas ir sertifikavimas Baigus statybas, atliekamas sandarumo testas ir pastatas įvertinamas pagal pasyviųjų namų standartus. Jei visi kriterijai atitinka reikalavimus, namas gauna pasyvaus namo sertifikatą. Išvados Pasyvaus namo statyba reikalauja preciziško planavimo ir aukštos kokybės statybos darbų, tačiau ilgainiui šie namai atsiperka. Jie suteikia komfortą, mažas energijos sąnaudas ir prisideda prie aplinkos tausojimo. Norint pasiekti sėkmę, svarbu pasirinkti patyrusius specialistus ir investuoti į kokybiškas medžiagas.
Energinio naudingumo sertifikavimo reikalavimai
by Aleksej Olechnovic 5 November 2024
Straipsnis apie reikalavimus energinio naudingumo sertifikavimo.
sodo namas, registracija, lapkričio 1, pakeitimai
by Aleksej Olechnovic 15 October 2024
Šitame straispnije aprašome kaip galima greitai ir patogiai registruoti sodo namo statybos pradžią iki lapkričio 1-os dienos 2024-ųjų metų
26 September 2024
Privataus namo statybos procesas yra sudėtingas ir reikalaujantis nuoseklaus planavimo bei pasirengimo. Gerai atlikus "namų darbus" ir surinkus visą dominančią informaciją, galima tikėtis kokybiško galutinio rezultato, be nukrypimų nuo biudžeto ar netikėtai atsiradusių papildomų darbų. Aptarkime svarbiausius individualios statybos namo etapus.
karkasiniai namai
2 July 2024
Karkasinių namų statyba Lietuvoje
by MB Statome Vilnių 19 February 2024
Planavimo Svarba: Kaip Teisingai Suplanuoti Inžinerinių Tinklų Darbus
by MB Statome Vilnių 24 November 2023
Pagrindinės temos: planavimas, sklypo parinkimas, projektavimas, ekonomiškumas, statyba ir priežiūra, pridavimas.
by MB Statome Vilnių 16 October 2023
Patarimas pasinaugoti nemokama konsultacija dėl svajonės namo statybos planavimo: sklypo parinkimas, architektūra, konstruktivas ir t.t.
Show More
Share by: