Nors Lietuvos orai nelepina šiltomis dienomis visos vasaros metu, daugelis iš mūsų neįsivaizduoja savo atostogų be poilsio gamtos prieglobstyje - vasarnamyje. O ir pavasario bei rudens sezonais mielai leidžiame laiką jame, nors pats žodis ,,vasarnamis’’ reiškia, kad tai namas, skirtas praleisti vasaros akimirkas…Jei anksčiau į vasarnamius ar sodo namelius žmonės važiuodavo užsiimti sodininkyste, tai šiais laikais, vasarnamis - poilsio, laisvalaikio ir šeimos susibūrimo vieta. Ir ne tik vasarą. Tad keičiantis laikams, keičiasi ir pati vasarnamio samprata, o tuo pačiu ir reikalavimai tokio namo statybai bei įrengimui.
Kokie gi reikalavimai keliami vasarnamio statybai?
Jei vasarnamį planuojate statyti sodų bendrijoje ir jis neviršija 80 kv. metrų bendrojo patalpų ploto, nėra aukštesnis nei 8,5 metro, tuomet nereikia paruošti statinio projekto bei gauti statybos leidimo ir energinio naudingumo sertifikato. Palėpės plotas neskaičiuojamas tuo atveju, jeigu ji nėra įrengta. Rūsio plotas neįtraukiamas į bendrojo ploto skaičiavimus. Jei planuojate įsirengti terasą - jos plotas neįtraukiamas į bendrąjį plotą taip pat. Užbaigus tokio statinio statybas tereikia surašyti deklaraciją apie statybų užbaigimą. Tokią formą reikia užpildyti Statybų inspekcijos puslapyje ( https://vtpsi.lrv.lt/lt/paslaugos/administracines-paslaugos/prasymu-ir-pranesimu-formos-kita-aktuali-informacija3 skiltyje). Per 3 mėn. po deklaracijos užpildymo, statinį reikia įregistruoti Nekilnojamojo turto registre. Tokio tipo vasarnamio statyboms vykdyti nereikia samdyti statybų vadovo ir techninio statybų prižiūrėtojo.
Tačiau, jeigu vasarnamio dydis planuojamas virš 80 kv.m. - tokio namo statybai reikalavimai yra tokie patys, kaip ir gyvenamajam namui.
Nors vasarnamiui statyti sodininkų bendrijoje statybos leidimas nereikalingas, tenka atsižvelgti į bendrijos nustatytus reikalavimus. Svarbiausia - išlaikyti reglamentuotą atstumą nuo kaimyninių sklypų, o tai reiškia, kad namas negali būti arčiau kaip 3 metrai iki sklypo ribos. Jeigu norite sumažinti atstumą iki sklypo ribos - reikalingas rašytinis kaimyninio sklypo savininko sutikimas. Papildomai reikalinga paisyti priešgaisrinių ir sanitarinių atstumų iki kitų statinių. Tokiuose vasarnamiuose galima gyventi ne daugiau kaip 4 mėn. per metus.
Jeigu planuojate statyti net ir nedidelį gyvenamąjį namą mieste ( nedideliems statiniams priskiriamas gyvenamasis namas iki 80 kv.m), reikalingas rašytinis savivaldybės administracijos pritarimas statinio projektui, o projekto sprendiniai privalo atitikti A energinio naudingumo klasę. Tai reiškia, kad tvirtinant deklaraciją apie statybų užbaigimą, reikės papildomai pristatyti energinio naudingumo sertifikatą. Projektuojant tokį pastatą reikia laikytis STR 2.02.09:2005 „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“ nustatytų reikalavimų.
Jeigu pageidaujate statyti pastatą gyvenvietėje, už miesto ribų, bus reikalingas projektas ir statybų leidimas. Tačiau, jeigu jūsų sklypas yra ne gyvenamosios paskirties, teks keisti jo paskirtį, atliekant matavimus, įvedant vandentiekį, elektros įvadą, dujas ir kita.
Jeigu jūsų sklypas yra kultūros paveldo zonoje ar nacionalinio parko teritorijoje, reikalavimai statyboms yra griežti ir reglamentuoti.
Patikėkite visus vasarnamio statybos rūpesčius STATVILAI !