Europos Sąjungos statybos pramonės tikslas – yra kurti produktus, kurie užtikrina maksimalų komfortą bei taupo maksimaliai daug energijos. Pasikeitus teisiniam reguliavimui, jau kurį laiką Lietuvoje bei visoje Europos Sąjungoje yra reikalavimas statomiems namams – jie turi būti iki 10 kartų taupesni ir ekonomiškesni, lyginant su įprasto namo energijos suvartojimu.
Šiuo metu yra taikoma klasifikacija, mažai energijos naudojančiais pastatais vadinami, (t.y. „energetiškai efektyvūs pastatai“) šių tipų pastatai – A, A+, A++ energinio naudingumo klasių pastatai. Kyla natūralus klausimas, kuo jie skiriasi ir kokį pasirinkti?
A++ klasės pastatai
A++ klasė laikoma aukščiausia – pagal ją nurodomas pastatas, kuris beveik nenaudoja energijos, ir netgi didžiąją energijos dalį pasigamina pats. Nuo 2021 m. visi namai/statomi pastatai turės atitikti aukščiausio energinio naudingumo klasę – A++. A ++ klasių namai naudoja skirtingus energijos šaltinius: saulės energiją, elektronikos prietaisų bei buitinių prietaisų skleidžiamą energiją, dirvožemio šilumą, netgi žmogaus kūno skleidžiamą šilumą (t.y. atsinaujinančius ir neatsinaujinančius šaltinius). Tačiau, pažymėtina, kad A ++ klasės namo skirtumas būtų toks, kad didžioji dalis sunaudojamos energijos turi būti gaunama iš atsinaujinančių šaltinių (pvz. name įmontuota vėjo jėgainė, saulės kolektoriai ir t.t.).
A+ klasės pastatai
Nuo 2016 visi namai turėjo būti ne mažiau negu A klasės., o visi gyvenamieji namai, kuriems išduotas statybos leidimas nuo 2018 m. sausio mėn. 1 d., turi atitikti A+ energinio naudingumo klasės reikalavimus. Atitinkamai mes daug nekalbėsime apie A klasės namus, tačiau pažymima, kad A+ ir A++ klasių namai nuo žemesnių A klasės skiriasi tuo kiek energijos sunaudoja (šildymo sąnaudos), t.y. kuo aukštesnė namo energinė klasė, tuo mažesnės energijos/ šildymo sunaudojimas. A bei A+ klasės namai irgi naudoja skirtingus energijos šaltinius, tačiau šiuo atveju, pagrindinis skirtumas būtų toks, kad tie šaltiniai gali būti nebūtinai atsinaujinantys kaip A++ namo atveju. Atkreiptinas dėmesys, kad A, A+, A++ energinei klasei priskiriamų pastatų atitvaros irgi turi atitikti sekančius reikalavimus: gyvenamųjų pastatų atitvarų šilumos perdavimo koefi ciento U (W/(m2K) vertės turi būti ne mažesnės nei: stogams – 0,10; grindims – 0,14; sienoms – 0,12; langams, durims, vartams – 1,0.
Pasirenkant energinę klasę, svarbu atkreipti dėmesį ir į būsimo namo dydį – kuo didesnis namas, tuo lengviau pasiekti aukštesnę klasę, kaip bebūtų keista, tačiau statant mažesnį namą, pasiekti aukštą energinę klasę gali būti sudėtingiau.
A+, A ++ namų statybos kaštai yra didesni, todėl nemažai statytojų gavo leidimus statyboms dar iki 2018 m. sausio 1 d., kol neįsigaliojo naujieji reikalavimai. Visada aktualu pasitikslinti, kada yra gautas leidimas ir ar tikrai namas, nors ir statomas šiuo metu, yra A+, A++ klasės. Kiekvienas A, A+, A++ klasės namas privalo turėti oficialų dokumentą – sertifikatą, patvirtinantį jo energinio naudingumo klasę – Lietuvoje oficialiai pripažįstami tik SPSC nustatyta tvarka išduodami pastatų energinio efektyvumo sertifikatai. Plačiau apie sertifikavimą Jūs rasite informaciją čia:
https://www.spsc.lt/cms/index.php?Itemid=66
https://www.spsc.lt/cms/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=299&lang=lt
Lietuviškam sertifikatui gauti vertinamas jau 100 procentų baigtumo pastatytas namas, kuris jau turi kadastrinę bylą bei jame atliktas sandarumo testas, kuriuo metu tikrinama, ar namas atitinka projektą.
A+, A++ namai išsiskiria dideliu energijos efektyvumu, kurį užtikrina kompleksinis sprendimas (pastato vidaus inžinerinės sistemos, pastato sandarumas, šiluminė izoliacija). Pažymėtina, kad energetiškai efektyvūs namai suvartoja ne daugiau kaip 15 kWh energijos per metus vienam kv.m namo gyvenamojo ploto. Maža to, kad tokių namų statyba daro teigiamą poveikį pasaulio energijos rinkai, tačiau, toks namas maždaug 10 kartų taupesnis ir ekonomiškesnis, lyginant su įprasto namo energijos suvartojimu, kas yra puiki galimybė sutaupyti ir Jums.
Kaip buvo jau pažymėta aukščiau, A klasės namo statybai reikės daugiau lėšų, labai svarbu turėti omenyje sekančius momentus:
Turėti pasirašius galiojančią sutartį su rangovu – mes visada paruošiam bei derinam sutarčių sąlygas su mūsų klientais;
Svarbu pasitikslinti bei sutikrinti statybas leidžiantį dokumentą/dokumentus, įsitikinti, ar tikrai statomas A+, A++ klasės namas;
Sutikrinti dokumentus lydinčius medžiagas (jų sertifikatus, garantijas taikomas gamintojo ir pan.);
Namo sandarumo testo ataskaitą patikrinkit, susipažinti su išvadomis (smulkiau apie šį testą mes papasakosime kitame savo straipsnyje);
Sutikrinti bei susipažinti su „šalčio tiltelių“ skaičiavimo ataskaita;
Susipažinti su namo energetinio naudingumo skaičiavimais.
Jūs visada galite pasitelkti nepriklausomą ekspertą, tam, kad jis sudalyvautų ir Jus pakonsultuotų, priimant namą.
Kituose savo straipsniuose mes smulkiau aptarsime kiekvieną svarbų punktą, kuris buvo pažymėtas čia.