Blog Post

Statyti namą nuomai ar pardavimui?

MB Statome Vilnių • Nov 06, 2022

Privačių namų statybų nuomai ar pardavimui trūkumai ir privalumai

Pateiktais Lietuvos banko duomenimis 2021 m. maždaug 56% šalies gyventojų teigė, jog NT rinktųsi kaip patraukliausią investiciją. O remiantis Eurostato duomenimis, net 88,6% Lietuvos gyventojų gyvena nuosavame, o ne nuomojamame būste. Tai vienas didžiausių rodiklių Europos Sąjungoje. Ekspertų nuomone, šis skaičius ateinančiais laikotarpiais mažės, nes vis labiau būsto kainos Lietuvoje vis auga. Kitose Europos Sąjungos šalyse, ypač Vakarų Europoje, būsto nuoma yra labiau populiari, nes įsigyti nuosavą - brangu ir sudėtinga. Be to, Vakarų šalių būsto nuomos rinka yra pakankamai gerai apsauganti nuomotojo ir nuomininko sutarimus, yra skaidri ir patikima.

Iš vienos pusės, galėtume džiaugtis, kad toks didelis procentas Lietuvos gyventojų gali sau leisti įsigyti nuosavą būstą savo ar skolintomis lėšomis. Tačiau, matant prognozes ir ateities perspektyvas nekilnojamojo turto rinkoje, galime pasidžiaugti, kad būsto nuoma taps vis labiau populiari Lietuvoje ne tik jaunų žmonių tarpe, bet ir vyresnės kartos. Nekilnojamojo turto ekspertai sako, kad būsto nuomos rinka Lietuvoje nebuvo gerai išvystyta, todėl tikimasi aiškių ir skaidrių nuomos sąlygų, kai tiek nuomotojas, tiek nuomininkas būtų saugūs savo pasirinkimuose.

Statomo namo nuomos privalumai ir trūkumai Lietuvoje

Pirkėjui nuosavo namo įsigijimas turi daug privalumų, tačiau jeigu šeimos biudžetas nėra pakankamas jam nupirkti - namo nuoma yra idealus sprendimas. Namo nuoma suteikia šeimai gyventi patogiai ir laisvai. Didžiausias privalumas - mažos atsakomybės, tiesiog tereikia laikytis namo šeimininko reikalavimų ir taisyklių. Bene svarbiausios iš jų - nesugadinti turto, saugoti name esančius daiktus ir pagal susitarimą prižiūrėti aplinką. Suprantama, visi įsipareigojimai ir tvarka surašomi nuomos sutartyje. Kitas privalumas, nuomojantis namą yra tas, kad galima dažniau keisti gyvenamąją vietą, priklausomai nuo pasikeitusių aplinkybių, tokių kaip, darbo vietos pakeitimas, šeimos narių skaičiaus padidėjimas ar sumažėjimas, šeimos biudžeto pokyčiai.
Namą patogu nuomotis ir dėl to, kad nereikia atsakyti už gedimus ar nesklandumus, kurie reikalauja remonto ar kitų išlaidų. Nuomojant namą, galima lengviau susiplanuoti biudžetą, nes nuomos ir mokesčių už paslaugas kainos aiškios ir surašytos nuomos sutartyje.

Turbūt bene pagrindinis skirtumas tarp nuosavo ir nuomojamo namo - tai savotiško stabilumo nebuvimas ir nežinia, kokių sprendimų reikės ateityje, kaip keisis būsto nuomos rinka ir t.t.

Namo statytojui (savininkui) siekiant namą nuomoti, reikia gerai pasverti visas investicijas, susijusias su interjero įrengimu, baldų parinkimu, aplinkos ir gerbūvio sutvarkymu. Šiais laikais žmonės, statantys namą nuomai, stengiasi jį įrengti ,,kaip sau’’, kad nuomos kaina būtų geresnė, kad ateityje nereikėtų dažnų remontų ar taisymų. Todėl tikrai verta investuoti tiek, kad būtų patogu jame gyventi nuomininkams.

Privalumų ir trūkumų turi ir statomas namas su aiškiu tikslu jį parduoti .

Statomas namas pardavimui turi atitikti bet kokio pirkėjo lūkesčius: kokybė, vieta, susisiekimas visuomeniniu ar privačiu transportu ir, žinoma, kaina - svarbiausi kriterijai, renkantis gyvenamąjį namą. Tad statytojas (savininkas) neturi teisės daryti klaidų ar naudoti netinkamas medžiagas, siekiant sutaupyti. Juk perkantysis tikisi šiame name praleisti, galbūt, visą likusį gyvenimą ir kurti jame savo šeimos gerovę.

Visgi statant namą pardavimui ir siekiant išlaikyti kokybę, reikėtų pasigilinti ir palyginti ne tik skirtingų medžiagų kainas, bet ir jų charakteristikas. Jeigu lubas galima dažyti prastesniais dažais, tai konstruktyvas turi būti tvirtas ir saugus. Visuomet buvo manoma, kad kiekvienam darbui atlikti verta ieškoti pavienių meistrų, kurie siūlo geresnes kainas, tai šiuo metu ieškoma komandų, kurios pradėtų ir užbaigtų namą ,,iki raktelio’’. Kokybė ir dar kartą kokybė yra svarbu, siekiant parduoti pastatytą namą. O kas labiau apsimoka - nuomoti ar parduoti namą, priklauso nuo daugelio dalykų, o ypač tikslių statybos išlaidų paskaičiavimų bei namų nuomos ir pardavimo kainų tendencijų.


Straipsnį paruošė STATVILA (MB “Statome Vilnių”)

Dėl informacijos, patarimų arba užklausų prašome kreiptis:

Elektroniniu paštu: info@statvila.lt arba telefonu +370 679 03408

Internetinė svetainė: https://www.statvila.lt/


Energinio naudingumo sertifikavimo reikalavimai
by Aleksej Olechnovic 05 Nov, 2024
Straipsnis apie reikalavimus energinio naudingumo sertifikavimo.
by Aleksej Olechnovic 18 Oct, 2024
Statant namą ar ūkinį pastatą Lietuvoje už miesto ribų iki 80 m² arba sodo bendrijose iki 50 m² (nuo lapkričio 1-os d. 2024), galioja specifiniai reikalavimai, kuriuos būtina žinoti, norint tinkamai pasiruošti statybos procesui ir išvengti teisinių komplikacijų. Štai pagrindiniai aspektai, kuriuos reikėtų apsvarstyti: 1. Statybos leidimas Pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus, norint statyti gyvenamąjį ar ūkinį pastatą iki 80 m² už miesto ribų ar sodo bendrijoje iki 50 m², statybos leidimas nereikalingas. Tačiau svarbu, kad pastatas atitiktų visus esminius reikalavimus, nurodytus teisės aktuose, pvz., teritorijos planavimą ir statinio paskirtį. Nors leidimas nereikalingas, būtina informuoti savivaldybės administraciją apie planuojamą statybą. Informavimas atliekamas pateikiant pranešimą, kuriame nurodoma statinio vieta ir tikslai. Savivaldybė per 20 darbo dienų turi atsakyti, ar planuojama statyba atitinka teritorijų planavimo dokumentus. 2. Žemės sklypo paskirtis Svarbu įsitikinti, kad žemės sklypo paskirtis leidžia statyti norimą pastatą. Sklypai gali būti žemės ūkio paskirties, sodo ar miško žemės, ir kiekvienas jų turi savus reikalavimus statyboms. Žemės ūkio paskirties sklypuose paprastai leidžiama statyti tik su ūkininkavimu susijusius pastatus, o sodo sklypuose – nedidelius vasarnamius ar gyvenamuosius pastatus iki 50 m². Tačiau, sodo bendrijos statybos atvejais yra leidžiama priestatų ir dengtos terasos statyba iki 50 m².
sodo namas, registracija, lapkričio 1, pakeitimai
by Aleksej Olechnovic 15 Oct, 2024
Šitame straispnije aprašome kaip galima greitai ir patogiai registruoti sodo namo statybos pradžią iki lapkričio 1-os dienos 2024-ųjų metų
26 Sept, 2024
Privataus namo statybos procesas yra sudėtingas ir reikalaujantis nuoseklaus planavimo bei pasirengimo. Gerai atlikus "namų darbus" ir surinkus visą dominančią informaciją, galima tikėtis kokybiško galutinio rezultato, be nukrypimų nuo biudžeto ar netikėtai atsiradusių papildomų darbų. Aptarkime svarbiausius individualios statybos namo etapus.
karkasiniai namai
02 Jul, 2024
Karkasinių namų statyba Lietuvoje
by MB Statome Vilnių 19 Feb, 2024
Planavimo Svarba: Kaip Teisingai Suplanuoti Inžinerinių Tinklų Darbus
by MB Statome Vilnių 24 Nov, 2023
Pagrindinės temos: planavimas, sklypo parinkimas, projektavimas, ekonomiškumas, statyba ir priežiūra, pridavimas.
by MB Statome Vilnių 16 Nov, 2023
Pridavimo tvarkos pakeitimas nuo 2024 metų pradžios iš 85% iki 100% baigtumo
by MB Statome Vilnių 16 Oct, 2023
Patarimas pasinaugoti nemokama konsultacija dėl svajonės namo statybos planavimo: sklypo parinkimas, architektūra, konstruktivas ir t.t.
06 Oct, 2023
Privataus namo statybos užbaigimo 100% pridavimas, energetinio naudingumo sertifikavimas ir legalizavimas
Show More
Share by: