Jei prieš gerą dešimtį metų saulės energetika atrodė it tolimas miražas ir gan brangus elektros energijos išgavimo būdas, tai šiandien galime pasidžiaugti ne tik išaugusiu susidomėjimu, bet ir kasdien didėjančiu jau įgyvendintų projektų skaičiumi. Saulės elektrinės įrenginėjamos ne tik ant naujai statomų ar renovuojamų namų, bet jas galima išvysti ir ant mažų sodo namelių.
Taigi, kodėl taip sparčiai vystosi šie energetikos projektai pastaraisiais metais?
Saulės teikiama šviesa ir šiluma yra panaudojama kaip alternatyvus energijos šaltinis, o šiuolaikinės technologijos efektyviai panaudoja šią energiją saulės baterijų pagalba. Tai - elektrinė, kurios dėka galima prisidėti prie tvarumo, ekologiškumo ir saulės energetikos augimo. Vartotojams vis labiau besidomint saulės elektrinių įrengimu, sparčiai auga ir įmonių, tiekiančių specialius saulės energijos modulius bei projektų įgyvendinimu.
Paskutiniais metais supaprastėjo ir sąlygos, kurios leidžia įrengti saulės elektrinę ne tik individualiems vartotojams, bet ir dideliems gamybiniams ar komerciniams objektams. Be to, tapo įmanoma vienoje elektrinėje pagamintą elektros energiją panaudoti ir kitam objektui. Ne paskutinėje vietoje atsiduria valstybės parama visiems, įsirengusiems saulės elektrines. Reikalavimai gauti valstybės paramą taip pat tapo gan paprasti. Tereikia, įsirengus saulės elektrinę, pristatyti atitinkamus dokumentus ir už 1 KW suteikiama 323 EUR kompensacija, t.y. apie 30% nuo bendros įrengimo sumos.
Kaip išsirinkti saulės elektrinę?
Priklausomai nuo stogo dangos, saulės elektrinių moduliai išdėstomi sekančiai:
-Ant šlaitinio stogo dangos pasirenkama, atsižvelgus į saulės pasiekiamumą visos dienos bėgyje;
-Ant plokščio stogo montuojamos specialios konstrukcijos, kurios užtikrina maksimalų saulės modulių efektyvumą bei geriausią pasvirimo kampą;
-Tuo atveju, jei statinio stogas nėra tinkamas įrengti saulės elektrinei, rekomenduojama įrengti konstrukcijas ant žemės.
Bet kuris sprendimas yra individualus pasirinkimas. Suprantama, kuo daugiau galima įrengti saulės modulių, tuo daugiau bus pagaminama saulės energijos. Dauguma saulės modulių gamintojų siūlo efektyvius gaminius, užtikrinančius kokybę ir reikiamą galingumą.
Pagrindiniai saulės elektinių įrengimo komponentai
Kaip jau minėjome, saulės elektrinių modulių yra įvairių gamintojų, tad pasirinkite tuos, apie kuriuos turite daugiau informacijos ar rekomendacijų.
Saulės elektrinių pagrindinė dalis - įtampos keitiklis, kitaip dar vadinamas inverteriu. Jį drąsiai galima vadinti visos saulės elektrinės smegenimis. Inverterio dėka galima sekti elektinės darbą skirtingais periodais ir net valandomis. Kiekvienam elektrinės vartotojui suteikiama galimybė matyti duomenis išmaniajame telefone.
Priklausomai nuo saulės elektrinės montavimo vietos, moduliams pritvirtinti parenkamos specialios konstrukcijos jų pritvirtinimui. Esant poreikiui prie modulių tvirtinami optimizatoriai, kurie padeda sumažinti krintančių šešėlių įtaką.
Kaip veikia saulės elektrinė?
Kuo efektyvesnis saulės modulis, tuo geriau įsisavinama saulės šviesa, tuo daugiau pagaminama energijos. Šviesos dalelės, esančios saulės spinduliuose ,,priverčia’’ elektronus, esančius moduliuose gaminti elektros energiją. Inverterio dėka nuolatinė srovė yra pakeičiama į kintamąją, ko pasekoje, perduodama elektros energija.
Labai tiksliai apskaičiuoti, kiek reikia modulių, kad aprūpinti konkretų objektą ar objektus elektros energija, pagaminta iš saulės, nėra paprasta, turint omenyje Lietuvos klimatą ir saulės aktyvumą.
Šiuo metu susiklostė tokia situacija, kuomet, pagaminus daugiau elektros energijos nei sunaudojama, ji perduodama ,,pasaugojimui’’ į ESO tinklus už nustatytą 1 KW saugojimo mokestį. Kai namų ūkis pritrūksta elektros energijos, ją galima susigrąžinti pagal sutartyje nurodytas sąlygas. Elektros saugojimo planų yra keletas, tad pasirenkamas efektyviausias. Tiesa, yra kita galimybė laikyti nepanaudotą elektros energiją - akumuliatoriai. Tačiau kol kas, tai brangu ir be atskiro individualaus įvertinimo vargu ar ekonomiška. Beje, šiais metais startavo APVA parama ir akumuliatorių įrengimui. Galbūt, tai galimas ateities sprendimas.
Jei jus domina saulės elektrinės įrengimo galimybės ir sąlygos, maloniai kviečiame susisiekti su STATVILA komanda - konsultacijai ir užsakymams kontaktai.
Straipsnį paruošė STATVILA (MB “Statome Vilnių”)
Dėl informacijos, patarimų arba užklausų prašome kreiptis:
Elektroniniu paštu: info@statvila.lt arba telefonu +370 679 03408
Internetinė svetainė: https://www.statvila.lt