Saulės energija - alternatyvus energijos šaltinis

MB "Statome Vilnių" • 2022 m. lapkričio 16 d.

Kai elektros kainos auga, laikas pasigalvoti apie alternatyvas.

Jei prieš gerą dešimtį metų saulės energetika atrodė it tolimas miražas ir gan brangus elektros energijos išgavimo būdas, tai šiandien galime pasidžiaugti ne tik išaugusiu susidomėjimu, bet ir kasdien didėjančiu jau įgyvendintų projektų skaičiumi. Saulės elektrinės įrenginėjamos ne tik ant naujai statomų ar renovuojamų namų, bet jas galima išvysti ir ant mažų sodo namelių.

Taigi, kodėl taip sparčiai vystosi šie energetikos projektai pastaraisiais metais?

Saulės teikiama šviesa ir šiluma yra panaudojama kaip alternatyvus energijos šaltinis, o šiuolaikinės technologijos efektyviai panaudoja šią energiją saulės baterijų pagalba. Tai - elektrinė, kurios dėka galima prisidėti prie tvarumo, ekologiškumo ir saulės energetikos augimo. Vartotojams vis labiau besidomint saulės elektrinių įrengimu, sparčiai auga ir įmonių, tiekiančių specialius saulės energijos modulius bei projektų įgyvendinimu.

Paskutiniais metais supaprastėjo ir sąlygos, kurios leidžia įrengti saulės elektrinę ne tik individualiems vartotojams, bet ir dideliems gamybiniams ar komerciniams objektams. Be to, tapo įmanoma vienoje elektrinėje pagamintą elektros energiją panaudoti ir kitam objektui. Ne paskutinėje vietoje atsiduria valstybės parama visiems, įsirengusiems saulės elektrines. Reikalavimai gauti valstybės paramą taip pat tapo gan paprasti. Tereikia, įsirengus saulės elektrinę, pristatyti atitinkamus dokumentus ir už 1 KW suteikiama 323 EUR kompensacija, t.y. apie 30% nuo bendros įrengimo sumos.

Kaip išsirinkti saulės elektrinę?

Priklausomai nuo stogo dangos, saulės elektrinių moduliai išdėstomi sekančiai:

-Ant šlaitinio stogo dangos pasirenkama, atsižvelgus į saulės pasiekiamumą visos dienos bėgyje;

-Ant plokščio stogo montuojamos specialios konstrukcijos, kurios užtikrina maksimalų saulės modulių efektyvumą bei geriausią pasvirimo kampą;

-Tuo atveju, jei statinio stogas nėra tinkamas įrengti saulės elektrinei, rekomenduojama įrengti konstrukcijas ant žemės.

Bet kuris sprendimas yra individualus pasirinkimas. Suprantama, kuo daugiau galima įrengti saulės modulių, tuo daugiau bus pagaminama saulės energijos. Dauguma saulės modulių gamintojų siūlo efektyvius gaminius, užtikrinančius kokybę ir reikiamą galingumą.

Pagrindiniai saulės elektinių įrengimo komponentai

Kaip jau minėjome, saulės elektrinių modulių yra įvairių gamintojų, tad pasirinkite tuos, apie kuriuos turite daugiau informacijos ar rekomendacijų.

Saulės elektrinių pagrindinė dalis - įtampos keitiklis, kitaip dar vadinamas inverteriu. Jį drąsiai galima vadinti visos saulės elektrinės smegenimis. Inverterio dėka galima sekti elektinės darbą skirtingais periodais ir net valandomis. Kiekvienam elektrinės vartotojui suteikiama galimybė matyti duomenis išmaniajame telefone.

Priklausomai nuo saulės elektrinės montavimo vietos, moduliams pritvirtinti parenkamos specialios konstrukcijos jų pritvirtinimui. Esant poreikiui prie modulių tvirtinami optimizatoriai, kurie padeda sumažinti krintančių šešėlių įtaką.

Kaip veikia saulės elektrinė?

Kuo efektyvesnis saulės modulis, tuo geriau įsisavinama saulės šviesa, tuo daugiau pagaminama energijos. Šviesos dalelės, esančios saulės spinduliuose ,,priverčia’’ elektronus, esančius moduliuose gaminti elektros energiją. Inverterio dėka nuolatinė srovė yra pakeičiama į kintamąją, ko pasekoje, perduodama elektros energija.

Labai tiksliai apskaičiuoti, kiek reikia modulių, kad aprūpinti konkretų objektą ar objektus elektros energija, pagaminta iš saulės, nėra paprasta, turint omenyje Lietuvos klimatą ir saulės aktyvumą.

Šiuo metu susiklostė tokia situacija, kuomet, pagaminus daugiau elektros energijos nei sunaudojama, ji perduodama ,,pasaugojimui’’ į ESO tinklus už nustatytą 1 KW saugojimo mokestį. Kai namų ūkis pritrūksta elektros energijos, ją galima susigrąžinti pagal sutartyje nurodytas sąlygas. Elektros saugojimo planų yra keletas, tad pasirenkamas efektyviausias. Tiesa, yra kita galimybė laikyti nepanaudotą elektros energiją - akumuliatoriai. Tačiau kol kas, tai brangu ir be atskiro individualaus įvertinimo vargu ar ekonomiška. Beje, šiais metais startavo APVA parama ir akumuliatorių įrengimui. Galbūt, tai galimas ateities sprendimas.


Jei jus domina saulės elektrinės įrengimo galimybės ir sąlygos, maloniai kviečiame susisiekti su STATVILA komanda - konsultacijai ir užsakymams kontaktai.


Straipsnį paruošė STATVILA (MB “Statome Vilnių”)


Dėl informacijos, patarimų arba užklausų prašome kreiptis:

Elektroniniu paštu: info@statvila.lt arba telefonu +370 679 03408

Internetinė svetainė: https://www.statvila.lt


Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 15 d.
Pateikiame trumpą apžvalgą apie populiariausius individualių namų projektus Lietuvoje bei jų ypatybes.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 15 d.
Sužinokite, kokių klaidų vengti statant individualų namą – nuo planavimo ir biudžeto sudarymo iki rangovo pasirinkimo bei energinio efektyvumo.
2025 m. balandžio 14 d.
Sužinokite, kiek kainuoja pastatyti individualų namą 2025 m. – detali biudžeto analizė, kainų pavyzdžiai ir patarimai, kaip suplanuoti išlaidas statybų metu
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 2 d.
Energetiškai efektyvūs pastatai Vienas iš pagrindinių tvarių statybų tikslų yra sumažinti energijos suvartojimą. Tai pasiekiama naudojant A++ klasės arba pasyvių namų sprendimus, kurie optimizuoja šilumos izoliaciją, užtikrina sandarumą ir efektyvų energijos panaudojimą. Gerai izoliuoti pastatai mažina šildymo ir vėsinimo poreikį, taip prisidedant prie tvarios aplinkos kūrimo. Modernios vėdinimo sistemos su rekuperacija padeda išlaikyti šviežią orą patalpose ir sumažinti šilumos nuostolius. Aplinkai draugiškos statybinės medžiagos Tvariose statybose labai svarbu naudoti ekologiškas, perdirbamas arba natūralias medžiagas. Mediniai konstrukciniai elementai, molio tinkas, šiaudų plokštės ir kitos medžiagos ne tik mažina anglies dvideginio emisija s, bet ir suteikia natūralų mikroklimatą pastatuose. Be to, vis dažniau renkamasi mažai teršalų išskiriančius dažus, klijus ir kitus statybinius produktus, kurie mažina vidaus oro taršą ir gerina gyvenimo kokybę. Atsinaujinančios energijos naudojimas Lietuva, kaip ir daugelis kitų šalių, vis labiau orientuojasi į tvarius ir aplinkai draugiškus sprendimus, ypač statybų sektoriuje. Atsinaujinančios energijos technologijų panaudojimas tapo viena iš svarbiausių sričių, siekiant sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas ir mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro. Saulės, vėjo ir geoterminė energija tapo įprasta kasdieninio gyvenimo dalimi ir vis daugiau žmonių bei įmonių pradeda naudoti šiuos šaltinius savo pastatuose.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. kovo 14 d.
Lietuvoje pastaraisiais metais statybų kainos kasmet auga. Norėdami sužinoti, kiek kainuos pastatyti namą Lietuvoje 2025 metais, turime atsižvelgti į svarbius, kainą įtakojančius veiksnius, tokius kaip: statybinių medžiagų kainos, darbo jėgos apmokėjimas, naudojamos technologijos ir energetinio efektyvumo reikalavimai. Remiantis dabartinėmis tendencijomis ir prognozėmis, galima pateikti orientacines kainas. Planuojant namo statybą, rekomenduojama atlikti detalią sąmatą, atsižvelgiant į individualius poreikius ir rinkos sąlygas. Taip pat verta konsultuotis su statybos specialistais, kurie gali padėti tiksliau įvertinti būsimas išlaidas.
sodo namas
80 namas
barnhouse
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. kovo 5 d.
Planuojate statyti kompaktišką, iki 80 m² namą? Mūsų tinklaraštyje rasite aktualią informaciją apie naujausius statybos reglamentus, leidimų išdavimo tvarką ir techninius reikalavimus 2024-2025 metais. Aptariame svarbiausius niuansus, kurie padės išvengti klaidų ir užtikrinti sklandų statybos procesą.
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. lapkričio 29 d.
Pasyvaus namo reikalavimai Pasyviems namams taikomi specifiniai standartai, užtikrinantys maksimalų energijos efektyvumą: Energijos suvartojimas: Pasyvaus namo metinis šiluminės energijos suvartojimas šildymui negali viršyti 15 kWh/m². Oro pralaidumas: Pastato sandarumas turi būti itin aukštas – atliekant slėgio testą (Blower Door Test), oro nutekėjimo rodiklis neturi viršyti 0,6 h⁻¹. Energijos šaltiniai: Būtina naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius, pvz., saulės baterijas ar geoterminį šildymą. Langų ir durų efektyvumas: Langai ir durys turi būti itin šilti ir efektyvūs, su mažais šilumos nuostoliais (U < 0,8 W/m²K). Ventiliacija su šilumos atgavimu: Privaloma įdiegti mechaninę ventiliaciją su rekuperacija, kurios efektyvumas turi siekti bent 75 %. Pasyvaus namo statybos procesas • Krojektavimas Visas procesas prasideda nuo kruopštaus projektavimo, kuris atitinka pasyvaus namo standartus. Tai apima tinkamą sklypo pasirinkimą, orientaciją į pietus, kad būtų kuo efektyviau naudojama saulės energija, bei optimalią pastato formą – paprastai pasirenkama kompaktiška struktūra, mažinanti šilumos nuostolius. • Konstrukcijų pasirinkimas Pasyviems namams naudojamos itin gerai izoliuotos sienos, stogai ir grindys. Šilumos izoliacijos sluoksnis dažnai siekia 30–40 cm, priklausomai nuo medžiagos, pavyzdžiui, mineralinės vatos ar putų polistireno. • Statyba ir sandarumas Statybų metu ypač svarbu užtikrinti pastato sandarumą. Visi jungiamieji taškai – tarp sienų, stogo, langų ir durų – turi būti tinkamai užsandarinti naudojant specialias medžiagas, tokias kaip sandarinimo juostos ar membranos. • Langai ir durys Aukštos kokybės langų ir durų montavimas yra vienas iš svarbiausių etapų. Jie turi būti įstatyti taip, kad nebūtų šilumos tiltų, o sandarumą papildomai užtikrina tinkama montavimo technologija. • Inžinerinės sistemos Įdiegiamas rekuperacinis ventiliacijos įrenginys, leidžiantis efektyviai išlaikyti šilumą. Taip pat įrengiamos šildymo ir šaldymo sistemos, dažniausiai naudojant geoterminę energiją ar šilumos siurblius. • Testavimas ir sertifikavimas Baigus statybas, atliekamas sandarumo testas ir pastatas įvertinamas pagal pasyviųjų namų standartus. Jei visi kriterijai atitinka reikalavimus, namas gauna pasyvaus namo sertifikatą. Išvados Pasyvaus namo statyba reikalauja preciziško planavimo ir aukštos kokybės statybos darbų, tačiau ilgainiui šie namai atsiperka. Jie suteikia komfortą, mažas energijos sąnaudas ir prisideda prie aplinkos tausojimo. Norint pasiekti sėkmę, svarbu pasirinkti patyrusius specialistus ir investuoti į kokybiškas medžiagas.
Energinio naudingumo sertifikavimo reikalavimai
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. lapkričio 5 d.
Straipsnis apie reikalavimus energinio naudingumo sertifikavimo.
sodo namas, registracija, lapkričio 1, pakeitimai
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. spalio 15 d.
Šitame straispnije aprašome kaip galima greitai ir patogiai registruoti sodo namo statybos pradžią iki lapkričio 1-os dienos 2024-ųjų metų
2024 m. rugsėjo 26 d.
Privataus namo statybos procesas yra sudėtingas ir reikalaujantis nuoseklaus planavimo bei pasirengimo. Gerai atlikus "namų darbus" ir surinkus visą dominančią informaciją, galima tikėtis kokybiško galutinio rezultato, be nukrypimų nuo biudžeto ar netikėtai atsiradusių papildomų darbų. Aptarkime svarbiausius individualios statybos namo etapus.
Show More