Blog Post

Nuosavo namo statyba kaip investicija

MB "Statome Vilnių" • Jun 21, 2022

Ar verta investuoti į nuosavą būstą?



Vienas iš populiariausių investavimo būdų visame pasaulyje - nuosavo būsto įsigijimas. Lietuva nėra išimtis kalbant apie nekilnojamojo turto rinką, nes lietuviai linkę įsigyti nuosavus namus netgi labiau nei kitose valstybėse. Nutarusiems investuoti į nekilnojamąjį turtą, iškyla klausimas, ką pirkti: įrengtą naują namą ar butą su pilna apdaila, statyti namą ar įrenginėti naują būstą?

Dar vos dešimt metų atgal, didžioji dalis žmonių, pirkdami ar statydami namą galvojo, kad tai - visam likusiam gyvenimui, kaip palikimas vaikams ar anūkams. Tačiau laikai keičiasi, kaip keičiasi ir žmonių mąstymas, ateities vertinimas ir vizija. Tad visai nenuostabu, kuomet dabar girdime sakant, kad ,,pagyvenome kelis metus ir persikėlėme į kitą namą’’. Nuostabos nekelia ir tai, kad žmonės perka ar stato antrą ir net trečią namą, kaip investiciją. O tuomet, stebėdami ekonominę situaciją, priima sprendimus namą parduoti ar išnuomoti. Suprantama, ekonominio pakilimo metu, kuomet išauga nekilnojamojo turto paklausa, jo kaina išauga taip pat. Ekonominio gi nuosmukio laikotarpiu nekilnojamąjį turtą realizuoti tampa nuostolinga, tad rekomenduojama išlaukti bei sulaukti tinkamo laiko. Todėl, pavyzdžiui, nutarus investuoti į namo statybas, verta pasidomėti nekilnojamojo turto rinkos apžvalga bei prognozėmis.


Kas yra investicija?

Investicija - tai toks turtas ar piniginės lėšos, kurios yra išleidžiamos, siekiant išlaikyti stabilią jų vertę arba norint ją padidinti. Kalbant apie nekilnojamojo turto rinką, pateikiame tokį pavyzdį: įsigyjamas namas už 200 tūkst. eurų, kuris po 5 metų parduodamas už 220 tūkst. eurų. Tad uždarbis sumoje 20 tūkstančių eurų ir yra investicija arba uždirbtas pelnas.

Dažniausiai investavimu užsiima žmonės, turintys ,,laisvų’’ pinigų ir galintys bei norintys iš jų uždirbti. Šioje situacijoje ,,pinigai daro pinigus”. Tačiau, jeigu jūs neturite tokių laisvų lėšų, o jūsų pajamos leidžia pasiimti kreditą iš banko namo statybai, jo įsigijimui ir nuomai, tai irgi gali tapti investicija. Tik vertėtų gerai pasiskaičiuoti, kiek gi pinigų ,,suvalgys’’ kredito ir palūkanų atidavimas, kiek uždirbsite iš nuomos, kokių įdėjimų reikės ir t.t. Neskubėkite ir pasikonsultuokite su finansų specialistu. Skirtingi nekilnojamojo turto objektai turi ir skirtingas rizikas, susijusias su likvidumu ateityje.

Investicija į nekilnojamąjį turtą apima jo įsigijimą, valdymą, nuomą ir pardavimą su tikslu užsidirbti. Tad jeigu nekilnojamąjį turtą perkate konkrečiai asmeniniam naudojimui - tai neskaitoma investicija, nes iš jo pelnas nebus uždirbtas. Investavimu yra laikomas nekilnojamojo turto įsigijimas su tikslu nuomoti arba parduoti už didesnę kainą nei įsigijote.

Jeigu siekiate kuo daugiau uždirbti iš namo pardavimo, investuotojai pataria įsigyti žemės sklypą, pastatyti namą ir užbaigus jį, nuomoti arba parduoti. Tai pakankamai patikimas, laiko jau patikrintas, pelningas ir mažos rizikos investavimo modelis.

Manoma, kad kasmet nekilnojamojo turto vertė, priklausomai nuo vietovės, nekilnojamojo turto paklausos ir pasiūlos, vidutiniškai kyla apie 5% per metus. Jei netenkina pardavimo kaina, galima išlaukti tinkamesnio laiko ir nuomoti ilgesnį laiką. Variantų ir galimybių yra ne viena. Nereikia pamiršti, kad bendrai nekilnojamasis turtas yra materialus turtas, taigi, visuomet turės vienokią ar kitokią vertę. Suprantama, kiekvieno objekto įsigijimo ir pardavimo kainą įtakoja jo būklė, susisiekimas su miestu ar pagrindiniais objektais, saugumas bei patogumas.


Straipsnį paruošė STATVILA (MB “Statome Vilnių”)


Dėl informacijos, patarimų arba užklausų prašome kreiptis:

Elektroniniu paštu: info@statvila.lt arba telefonu +370 679 03408

Internetinė svetainė: https://www.statvila.lt/

Energinio naudingumo sertifikavimo reikalavimai
by Aleksej Olechnovic 05 Nov, 2024
Straipsnis apie reikalavimus energinio naudingumo sertifikavimo.
by Aleksej Olechnovic 18 Oct, 2024
Statant namą ar ūkinį pastatą Lietuvoje už miesto ribų iki 80 m² arba sodo bendrijose iki 50 m² (nuo lapkričio 1-os d. 2024), galioja specifiniai reikalavimai, kuriuos būtina žinoti, norint tinkamai pasiruošti statybos procesui ir išvengti teisinių komplikacijų. Štai pagrindiniai aspektai, kuriuos reikėtų apsvarstyti: 1. Statybos leidimas Pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus, norint statyti gyvenamąjį ar ūkinį pastatą iki 80 m² už miesto ribų ar sodo bendrijoje iki 50 m², statybos leidimas nereikalingas. Tačiau svarbu, kad pastatas atitiktų visus esminius reikalavimus, nurodytus teisės aktuose, pvz., teritorijos planavimą ir statinio paskirtį. Nors leidimas nereikalingas, būtina informuoti savivaldybės administraciją apie planuojamą statybą. Informavimas atliekamas pateikiant pranešimą, kuriame nurodoma statinio vieta ir tikslai. Savivaldybė per 20 darbo dienų turi atsakyti, ar planuojama statyba atitinka teritorijų planavimo dokumentus. 2. Žemės sklypo paskirtis Svarbu įsitikinti, kad žemės sklypo paskirtis leidžia statyti norimą pastatą. Sklypai gali būti žemės ūkio paskirties, sodo ar miško žemės, ir kiekvienas jų turi savus reikalavimus statyboms. Žemės ūkio paskirties sklypuose paprastai leidžiama statyti tik su ūkininkavimu susijusius pastatus, o sodo sklypuose – nedidelius vasarnamius ar gyvenamuosius pastatus iki 50 m². Tačiau, sodo bendrijos statybos atvejais yra leidžiama priestatų ir dengtos terasos statyba iki 50 m².
sodo namas, registracija, lapkričio 1, pakeitimai
by Aleksej Olechnovic 15 Oct, 2024
Šitame straispnije aprašome kaip galima greitai ir patogiai registruoti sodo namo statybos pradžią iki lapkričio 1-os dienos 2024-ųjų metų
26 Sept, 2024
Privataus namo statybos procesas yra sudėtingas ir reikalaujantis nuoseklaus planavimo bei pasirengimo. Gerai atlikus "namų darbus" ir surinkus visą dominančią informaciją, galima tikėtis kokybiško galutinio rezultato, be nukrypimų nuo biudžeto ar netikėtai atsiradusių papildomų darbų. Aptarkime svarbiausius individualios statybos namo etapus.
karkasiniai namai
02 Jul, 2024
Karkasinių namų statyba Lietuvoje
by MB Statome Vilnių 19 Feb, 2024
Planavimo Svarba: Kaip Teisingai Suplanuoti Inžinerinių Tinklų Darbus
by MB Statome Vilnių 24 Nov, 2023
Pagrindinės temos: planavimas, sklypo parinkimas, projektavimas, ekonomiškumas, statyba ir priežiūra, pridavimas.
by MB Statome Vilnių 16 Nov, 2023
Pridavimo tvarkos pakeitimas nuo 2024 metų pradžios iš 85% iki 100% baigtumo
by MB Statome Vilnių 16 Oct, 2023
Patarimas pasinaugoti nemokama konsultacija dėl svajonės namo statybos planavimo: sklypo parinkimas, architektūra, konstruktivas ir t.t.
06 Oct, 2023
Privataus namo statybos užbaigimo 100% pridavimas, energetinio naudingumo sertifikavimas ir legalizavimas
Show More
Share by: