Vienas iš populiariausių investavimo būdų visame pasaulyje - nuosavo būsto įsigijimas. Lietuva nėra išimtis kalbant apie nekilnojamojo turto rinką, nes lietuviai linkę įsigyti nuosavus namus netgi labiau nei kitose valstybėse. Nutarusiems investuoti į nekilnojamąjį turtą, iškyla klausimas, ką pirkti: įrengtą naują namą ar butą su pilna apdaila, statyti namą ar įrenginėti naują būstą?
Dar vos dešimt metų atgal, didžioji dalis žmonių, pirkdami ar statydami namą galvojo, kad tai - visam likusiam gyvenimui, kaip palikimas vaikams ar anūkams. Tačiau laikai keičiasi, kaip keičiasi ir žmonių mąstymas, ateities vertinimas ir vizija. Tad visai nenuostabu, kuomet dabar girdime sakant, kad ,,pagyvenome kelis metus ir persikėlėme į kitą namą’’. Nuostabos nekelia ir tai, kad žmonės perka ar stato antrą ir net trečią namą, kaip investiciją. O tuomet, stebėdami ekonominę situaciją, priima sprendimus namą parduoti ar išnuomoti. Suprantama, ekonominio pakilimo metu, kuomet išauga nekilnojamojo turto paklausa, jo kaina išauga taip pat. Ekonominio gi nuosmukio laikotarpiu nekilnojamąjį turtą realizuoti tampa nuostolinga, tad rekomenduojama išlaukti bei sulaukti tinkamo laiko. Todėl, pavyzdžiui, nutarus investuoti į namo statybas, verta pasidomėti nekilnojamojo turto rinkos apžvalga bei prognozėmis.
Kas yra investicija?
Investicija - tai toks turtas ar piniginės lėšos, kurios yra išleidžiamos, siekiant išlaikyti stabilią jų vertę arba norint ją padidinti. Kalbant apie nekilnojamojo turto rinką, pateikiame tokį pavyzdį: įsigyjamas namas už 200 tūkst. eurų, kuris po 5 metų parduodamas už 220 tūkst. eurų. Tad uždarbis sumoje 20 tūkstančių eurų ir yra investicija arba uždirbtas pelnas.
Dažniausiai investavimu užsiima žmonės, turintys ,,laisvų’’ pinigų ir galintys bei norintys iš jų uždirbti. Šioje situacijoje ,,pinigai daro pinigus”. Tačiau, jeigu jūs neturite tokių laisvų lėšų, o jūsų pajamos leidžia pasiimti kreditą iš banko namo statybai, jo įsigijimui ir nuomai, tai irgi gali tapti investicija. Tik vertėtų gerai pasiskaičiuoti, kiek gi pinigų ,,suvalgys’’ kredito ir palūkanų atidavimas, kiek uždirbsite iš nuomos, kokių įdėjimų reikės ir t.t. Neskubėkite ir pasikonsultuokite su finansų specialistu. Skirtingi nekilnojamojo turto objektai turi ir skirtingas rizikas, susijusias su likvidumu ateityje.
Investicija į nekilnojamąjį turtą apima jo įsigijimą, valdymą, nuomą ir pardavimą su tikslu užsidirbti. Tad jeigu nekilnojamąjį turtą perkate konkrečiai asmeniniam naudojimui - tai neskaitoma investicija, nes iš jo pelnas nebus uždirbtas. Investavimu yra laikomas nekilnojamojo turto įsigijimas su tikslu nuomoti arba parduoti už didesnę kainą nei įsigijote.
Jeigu siekiate kuo daugiau uždirbti iš namo pardavimo, investuotojai pataria įsigyti žemės sklypą, pastatyti namą ir užbaigus jį, nuomoti arba parduoti. Tai pakankamai patikimas, laiko jau patikrintas, pelningas ir mažos rizikos investavimo modelis.
Manoma, kad kasmet nekilnojamojo turto vertė, priklausomai nuo vietovės, nekilnojamojo turto paklausos ir pasiūlos, vidutiniškai kyla apie 5% per metus. Jei netenkina pardavimo kaina, galima išlaukti tinkamesnio laiko ir nuomoti ilgesnį laiką. Variantų ir galimybių yra ne viena. Nereikia pamiršti, kad bendrai nekilnojamasis turtas yra materialus turtas, taigi, visuomet turės vienokią ar kitokią vertę. Suprantama, kiekvieno objekto įsigijimo ir pardavimo kainą įtakoja jo būklė, susisiekimas su miestu ar pagrindiniais objektais, saugumas bei patogumas.
Straipsnį paruošė STATVILA (MB “Statome Vilnių”)
Dėl informacijos, patarimų arba užklausų prašome kreiptis:
Elektroniniu paštu: info@statvila.lt arba telefonu +370 679 03408
Internetinė svetainė: https://www.statvila.lt/