Jei iki 2021 m. statybos projektų vystytojai ir statytojai statė A+ energinio naudingumo klasės namus, tai visi statiniai, registruoti nuo 2021.01.01 privalo būti A++ energinės naudingumo klasės. Tai - gan ryškūs ir inovatyvūs pokyčiai nekilnojamojo turto rinkoje. Šios naujovės palies ne tik nekilnojamojo turto projektų vystytojus, bet ir būsimus pirkėjus. Kiekviena naujovė atneša pokyčių. Kintant statybos kaštams, kinta ir nekilnojamojo turto kainos. Tačiau, ar tikrai verta nerimauti? Prisiminkime, kuo skiriasi A+ ir A++ energinio naudingumo klasės statiniai.
Nuo 2018 m. sausio 1 d. Lietuvoje statomi pastatai turėjo būti A+ energinio naudingumo klasės.
A+ energinio naudingumo klasės statiniai išsiskiria geru sandarumu, aukštos kokybės termoizoliacinėmis medžiagomis, dalis namų turi įdiegtas rekuperacines vėdinimo sistemas. Tai kokybiški ir šiuolaikiniai statiniai, leidžiantys gyventi ir dirbti komfortiškuose namuose. Įrengiant tokio energinio naudingumo namus, sandariai sujungiamos atskiros namo konstrukcijos ir iki minimumo sumažinami šalčio tilteliai. Namo ar jo dalies sandarumas užtikrina ne tik pastovų temperatūros išlaikymą patalpų viduje, mažina drėgmę bei apsaugo nuo pelėsio, o taip pat sumažina triukšmingumą.
A+ energinio naudingumo klasės pastate užtenka pakeisti pastato orientaciją ar saulės praleisties koeficientą, inžinerinių sistemų parametrus bei tokiu būdu pasiekti A++ energinio naudingumo klasę. Suprantama, labai svarbi statybininkų kvalifikacija ir profesionalumas, efektyvus konstruktorių ir architektų bendradarbiavimas, statybos darbų kokybė.
Pagrindinis A++ energinio naudingumo klasės namų privalumas yra tas, kad juose ne mažiau kaip 50% naudojamos pirminės energijos turi būti pagaminta naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius tokius kaip vėjo, saulės energijos, geoterminius, hidroterminius, biodujas ir kt. Tad ne tik sąskaitos už šildymą gyventojams mažėja, bet ir pastato įtaka gamtai ir aplinkai - minimali.
Jeigu statybos leidimas išduotas iki 2021 m. sausio 1 d., galioja ankstesniųjų metų statybos reikalavimai, tad perėjimas prie A++ energinio naudingumo naujų pastatų statybos vyksta palaipsniui. Tai nėra jau taip skausminga, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Juk jau ne pirmus metus vis labiau judama link išmaniųjų sistemų ir atsinaujinančių energijos šaltinių. Kaip visada, pradžia atrodo gąsdinanti ir sunkiai įgyvendinama. Tačiau paklausius statybos ir energetikos sektoriaus specialistų ir ekspertų nuomonės, išaiškėja, kad tai natūralus ir tikrai priimtinas kelias.
Jau ne vieni metai namai statomi su autonominiu bei nepriklausomu šildymu ir rekuperacinėmis sistemomis. Tai leidžia būsto savininkams šaltuoju metų laiku sutaupyti pinigų šiuolaikinių sistemų dėka. Nuo šių metų statomi pastatai (A++) turi būti statomi taip, kad energijos suvartojimas būtų nulinis arba minimalus, o didžiąją sunaudojamos energijos dalį turi sudaryti atsinaujinantys ištekliai.
Pagrindiniai reikalavimai A++ klas ės energinės klasės statiniams
- Atitvarų šiluminės savybės turi būti apie 15-20% geresnės nei A+ klasės pastatuose.
- Maždaug 10% mažesnės šiluminės energijos sąnaudos;
-Nustatytos lubos ne tik energijos sąnaudoms šildymui, bet ir viso pastato šildymui, vėsinimui, vėdinimui, elektrai ir karštam vandeniui;
-Jeigu įrengiama mechaninė vėdinimo sistema su rekuperacija, šių vėdinimo įrenginių rekuperatoriaus naudingumas turi būti didesnis (apie 80 %), o ventiliatorių efektyvumas ne didesnis nei 0,45 Wh/m3.
-Sandarumo reikalavimai išlieka tie patys kaip ir A+ klasės pastatuose.
-Karšto vandens ruošimo sistemų naudingumo ir energijos šaltinių efektyvumo rodikliai turi būti aukštesni 15% nei A+ energinės klasės namuose.
Straipsnį paruošė STATVILA (MB “Statome Vilnių”)
Dėl informacijos, patarimų arba užklausų prašome kreiptis:
Elektroniniu paštu: info@statvila.lt arba telefonu +370 679 03408
Internetinė svetainė: https://www.statvila.lt/