Nuo 2020 m. gruodžio 31 d. Europos Sąjungoje įsigalios nauja tvarka bei reikalavimas statyti A++ namus - minimaliausio energinio naudingumo statinius. Tai reiškia, kad daugiau energijos turi būti gaunama iš atsinaujinančių energijos išteklių, skatinant racionalų jų panaudojimą. Be abejonės, vis didėjantis dėmesys ekologijai ir spaudimas mažinti bendrą šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją įpareigoja paisyti vis aukštesnių energinio naudingumo reikalavimų. Didžiausi A++ namo privalumai yra tie, kad tokį būstą nebrangu išlaikyti, jame visą laiką yra komfortiškas mikroklimatas, o moderniosios technologijos palengvina kasdienius rūpesčius.
Kas yra namo energinis naudingumas ir efektyvumas?
Tai - ekonomiškų ir taupesnių namų statybų reikalavimai, reglamentuoti Europos Sąjungos direktyvose. A klasės energinio naudingumo pasyvių namų statyba jau privaloma Lietuvoje nuo 2016 m., o nuo 2021 m. įsigalioja reikalavimas statyti A++ namus - aukščiausios klasės energinio naudingumo namus, beveik nenaudojančius energijos. A+ ir A++ klasių projektavimo bei sertifikavimo reikalavimai apibrėžti statybos techniniame reglamente STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“.
Pagal energinį efektyvumą pastatai ir jų dalys yra klasifikuojami į 9 klases: A++, A+, A, B, C, D, E, F, G. Kuo aukštesnė namo energetinė klasė – tuo mažesnės šildymo sąnaudos, kurios gali būti prilyginamos nuliui. A++ namų didžiąją sunaudojamos energijos dalį sudaro atsinaujinančių išteklių energija. Tokio tipo namo energijos suvartojimas yra minimalus – jis sutaupo net iki 90% šildymo išlaidų, palyginus su įprastais namais. Tad A ++ energinio naudingumo namo statyba negalima be atsinaujinančių išteklių naudojimo. Kokie jie, atsinaujinantys ištekliai? Tai gali būti saulės kolektoriai ant stogo, vėjo energija, geoterminiai ištekliai. Suprantama, tokių išteklių naudojimas skatina technologijų vystymąsi bei jų naudojimą. O tai yra nepigu ir dažnu atveju - ilgalaikė investicija. Vis dėlto, žinant statistiką, kad Lietuvoje sunaudojama bene daugiausia energijos išteklių, lyginant su kitomis Europos valstybėmis, reikalavimas vis labiau naudoti atsinaujinančius išteklius - protingas ir pamatuotas.
Namo energinis efektyvumas priklauso ne tik nuo jį šildančių prietaisų naudojimo, bet ir nuo paties statinio atitvarų apšiltinimo ir sandarumo, šilumos izoliacijos bei tvarių ekologiškų medžiagų panaudojimo. Labai svarbus tinkamas langų išdėstymas pasaulio šalių atžvilgiu ir šalčio tiltelių ilgiai. Taigi, prie namo energetinio efektyvumo didinimo prisideda visi išvardinti kriterijai.
Svarbu ir tai, kad A+, A++ namams nėra ribojamas energijos šaltinio pasirinkimas.
Patarimai, statant A++ namus
Svarstantys namus statyti nuo 2021 m. turėtų kruopščiai atlikti ,,namų darbus’’, pasitarus su statybų ekspertais bei architektais: ar namas tikrai atitiks naujus Europos Sąjungos reikalavimus, ar namuose naudojama energija nepakenks aplinkai. Namo projektavimo sprendimai, visapusiška ir pilna jo statybos kontrolė nuo pamatų iki raktų - kelias į sėkmę.
Kiekvienas A++ energinio naudingumo namas privalo turėti oficialų dokumentą – sertifikatą, kuris patvirtintų jo energinio naudingumo klasę arba jo atitiktį pasyviesiems namams keliamiems reikalavimams. Lietuvoje A+ ir A++ klasių namai sertifikuojami Statybos produktų sertifikavimo centre (SPSC). Tad oficialiai pripažįstami tik SPSC išduodami pastatų energinio naudingumo sertifikatai. Šiam sertifikatui gauti vertinamas pilnai pastatytas (100% baigtumo) namas, turintis kadastrinę bylą bei atliktą sandarumo testą.
A+, A++ klasių namų statyba gali kainuoti iki 25% daugiau nei mums įprastų namų statyba. Statybos ekspertų teigimu, investicijos į tokį namą gali atsipirkti maždaug per 5–8 metus. Tačiau reikšminga yra tai, kad namo vertė nepakitusi išlieka daug ilgiau. O gyventi ekologiškame, gamtą bei aplinką tausojančiame name - mūsų visų siekiamybė.
Straipsnį paruošė STATVILA (MB “Statome Vilnių”)
Dėl informacijos, patarimų arba užklausų prašome kreiptis:
E: info@statvila.lt arba T: +370 679 03408
W: https://www.statvila.lt/