Blog Post

A+, A++ namo pamatų įrengimo kaina

MB "Statome Vilnių" • 11 November 2020

Pamatų tipai ir jų įrengimo kaina

Pamatai - požeminė statinio dalis ir laikančioji namo konstrukcija. Geram pamatų įrengimui itin svarbios grunto savybės bei numatomos apkrovos. Išsamūs inžineriniai geologiniai tyrimai leidžia tinkamai pasirinkti pamatų tipą, o tuo pačiu ir planuoti biudžetą pamatams įrengti. Namo statyba prasideda nuo pamatų sumontavimo, tad apžvelkime pagrindinius pamatų tipus bei jų kainas.
Statant pasyvius ir mažai energijos sunaudojančius A+ ar A++ namus, labai svarbu gerai apšiltinti pamatus, nes to dėka sutaupoma apie 20% bendros namo šilumos. Pamato tipas, naudojamos izoliacinės medžiagos bei jų storis apsprendžia pamatų ilgaamžiškumą bei patikimumą. Skaičiuojama, kad pamatai sudaro 10-15% visos namo kainos.

Vieni populiariausių pamatų tipų, naudojamų Lietuvoje - gręžtiniai pamatai. Pastaruoju metu šie paklausūs pamatai įrenginėjami statant individualius namus, o ypač karkasinius. Šie pamatai pasižymi patvarumu, greitu įrengimu bei mažesne medžiagų ir darbų kaina. Galutinė gręžtinių pamatų kaina priklauso nuo įvairių faktorių, tokių kaip namo projektas, geologinės sąlygos bei grunto tvirtumas.
Kaip įrengiami gręžtiniai pamatai? Išgręžus žemėje skylę, įleidžiamas armatūros karkasas bei užpilamas paruoštas betonas. Spartesnis pamatų paruošimas pagreitina namo statybas bei įrengimą.
Gręžtiniai pamatai dažnai laikomi universaliais, nes gali tikti tiek lengvos konstrukcijos namams (karkasiniams), tiek mūriniams namams ar didelių apkrovų statiniams statyti.

Vieni tvirčiausių ir populiariausių Lietuvoje pamatų tipų - poliniai pamatai, kurie yra įrenginėjami su vėdinimo angomis. Ši pamatų sistema pasižymi tvirtumu, apsauga nuo drėgmės ir pačia mažiausia intervencija aplinkos poveikiui. Poliniai pamatai taip pat pasižymi greitu montavimu, nes nereikia kasti tranšėjų. Galutinei polinių pamatų kainai apskaičiuoti įtakos turi gruntas, gręžinių gylis, polių konstrukcija (mediniai, plieniniai, gelžbetoniniai ir betoniniai), jų gamybos metodai bei sujungimai.

Žemiau pateikta polinių pamatų įrengimo kainų lentelė:

Žemės darbai ir poliai: Kainos: Rostverkas: Kainos:
Žemės darbai 300 Eur Smėlio atvėžimas + putplastis 150 Eur + 45 EU/m3
Polių gręžimas (5 EU/m su CFA) 40 EU/val Skydų nuoma 0.6 EU/m2 dienai
Armatūros poliai 1 EU/kg Armatūros karkasai 1 EU/kg
Betonas su siurblių 100-130 EU/m3 Betonas su siurblių 100-130 EU/m3
Polių įrengimo darbas 50-70 EU/m3 Rostverkų įrengimo darbas 70-100 EU/m3

Jei planuojamas statyti namas su rūsiu, pasirenkamas juostinių pamatų tipas. Tai iš blokelių montuojami pamatai. Dedant pamatų plokštę, o ant jos blokelius - sutvirtinamas pamatas. Tačiau, jeigu gruntas nėra tvirtas, reikia montuoti kombinuotus pamatus, t.y. juostinius pamatus montuoti ant gręžtinių. Suprantama, toks pamatų įrengimas išbrangsta, nes reikia atlikti daug parengiamųjų darbų. Juostiniai pamatai yra dviejų rūšių: surenkamieji ir monolitiniai. Dažniau pasirenkami surenkamieji juostiniai pamatai, nes jie greičiau įrengiami. Tačiau esant didelėms apkrovoms, įrenginėjami monolitiniai pamatai. Juostiniai pamatai pasiteisina tuo atveju, kai laikantysis gruntas yra tvirtas ir patikimas. O jų montavimo kainą įtakoja medžiagų pasirinkimas, darbų apimtys bei grunto būklė.

Plokštuminiai pamatai pastatą laiko ne atskirais segmentais, bet visa plokštuma, kas leidžia išvengti deformacijų bei šalčio tiltų. Plokštiniams pamatams įrengti reikalinga atlikti mažiau žemės darbų, aplinka nedaug darkoma, nuimamas tik viršutinis žemės sluoksnis. Plokštuminiai pamatai - tai vienintelė pamatų rūšis, kurios monolitinė plokštė turi aukštą šilumos varžą bei neturi sąlyčio su gruntu.
Norint pasiekti aukščiausią energetinį efektyvumą, plokštuminiai pamatai yra protingiausias pasirinkimas. Plokštuminių pamatų kainą įtakoja gruntinės sąlygos, grunto tyrimo rezultatai bei grunto sutankinimo parametrai, šiluminės izoliacijos storis ir kiti svarbūs faktoriai.

Kiekvienas pamatų tipas skiriasi techniniais bei mechaniniais parametrais ir savybėmis, pasirinktu statybos būdu. Tačiau visus namų pamatus vienija bendras bruožas - tai svarbi pagrindo bei apkrovos funkcija. Tad labai svarbus patarimas, besirenkantiems pamatus - jokiu būdu netaupykite pamatų sąskaita, nes tai - svarbi statybų įžanga bei pagrindas tvirtiems ir saugiems jūsų namams. O be specialistų ar ekspertų patarimų namo statybos, pamatų įrengimo ir apdailos darbų klausimais tikrai neapsieisite. Kreipkitės į patikimus ir profesionalius STATVILOS darbuotojus šiais jums rūpimais klausimais.

Straipsnį paruošė STATVILA (MB “Statome Vilnių”)

Dėl informacijos, patarimų arba užklausų prašome kreiptis:
E: info@statvila.lt arba T: +370 679 03408
W: https://www.statvila.lt/

by Aleksej Olechnovic 18 October 2024
Statant namą ar ūkinį pastatą Lietuvoje už miesto ribų iki 80 m² arba sodo bendrijose iki 50 m² (nuo lapkričio 1-os d. 2024), galioja specifiniai reikalavimai, kuriuos būtina žinoti, norint tinkamai pasiruošti statybos procesui ir išvengti teisinių komplikacijų. Štai pagrindiniai aspektai, kuriuos reikėtų apsvarstyti: 1. Statybos leidimas Pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus, norint statyti gyvenamąjį ar ūkinį pastatą iki 80 m² už miesto ribų ar sodo bendrijoje iki 50 m², statybos leidimas nereikalingas. Tačiau svarbu, kad pastatas atitiktų visus esminius reikalavimus, nurodytus teisės aktuose, pvz., teritorijos planavimą ir statinio paskirtį. Nors leidimas nereikalingas, būtina informuoti savivaldybės administraciją apie planuojamą statybą. Informavimas atliekamas pateikiant pranešimą, kuriame nurodoma statinio vieta ir tikslai. Savivaldybė per 20 darbo dienų turi atsakyti, ar planuojama statyba atitinka teritorijų planavimo dokumentus. 2. Žemės sklypo paskirtis Svarbu įsitikinti, kad žemės sklypo paskirtis leidžia statyti norimą pastatą. Sklypai gali būti žemės ūkio paskirties, sodo ar miško žemės, ir kiekvienas jų turi savus reikalavimus statyboms. Žemės ūkio paskirties sklypuose paprastai leidžiama statyti tik su ūkininkavimu susijusius pastatus, o sodo sklypuose – nedidelius vasarnamius ar gyvenamuosius pastatus iki 50 m². Tačiau, sodo bendrijos statybos atvejais yra leidžiama priestatų ir dengtos terasos statyba iki 50 m².
sodo namas, registracija, lapkričio 1, pakeitimai
by Aleksej Olechnovic 15 October 2024
Šitame straispnije aprašome kaip galima greitai ir patogiai registruoti sodo namo statybos pradžią iki lapkričio 1-os dienos 2024-ųjų metų
26 September 2024
Privataus namo statybos procesas yra sudėtingas ir reikalaujantis nuoseklaus planavimo bei pasirengimo. Gerai atlikus "namų darbus" ir surinkus visą dominančią informaciją, galima tikėtis kokybiško galutinio rezultato, be nukrypimų nuo biudžeto ar netikėtai atsiradusių papildomų darbų. Aptarkime svarbiausius individualios statybos namo etapus.
karkasiniai namai
2 July 2024
Karkasinių namų statyba Lietuvoje
by MB Statome Vilnių 19 February 2024
Planavimo Svarba: Kaip Teisingai Suplanuoti Inžinerinių Tinklų Darbus
by MB Statome Vilnių 24 November 2023
Pagrindinės temos: planavimas, sklypo parinkimas, projektavimas, ekonomiškumas, statyba ir priežiūra, pridavimas.
by MB Statome Vilnių 16 November 2023
Pridavimo tvarkos pakeitimas nuo 2024 metų pradžios iš 85% iki 100% baigtumo
by MB Statome Vilnių 16 October 2023
Patarimas pasinaugoti nemokama konsultacija dėl svajonės namo statybos planavimo: sklypo parinkimas, architektūra, konstruktivas ir t.t.
6 October 2023
Privataus namo statybos užbaigimo 100% pridavimas, energetinio naudingumo sertifikavimas ir legalizavimas
by MB "Statome Vilnių" 2 May 2023
Vedinimo principų apibūdinimas ir rekuperacinės sistemos poreikio paaškinimas
Show More
Share by: