Blog Post

Mūro darbai ir vidinės pertvaros

Aleksej Olechnovic • 15 January 2020

Laikančių ir vidinių sienų mūrijimo principai ir patarimai

Mūrijimo darbų procesas prasideda nuo visų reikalingų medžiagų užsakymo. Svarbu tiksliai suskaičiuoti blokų kiekį, kitų atvejų statybų darbai gali sustoti dėl trūkumo. Kadangi dalį blokų gali prireikti pjauti, rekomenduojama jų užsakyti 5 proc. daugiau, nei buvo suskaičiuota. Sekantis žingsnis yra skiedinio pasirinkimas. Šiuo metu statybinių medžiagų prekybos centruose galima rasti įvairių skiedinių. Populiariausi rinkoje yra sudėtinis cemento–kalkių ir plonasluoksnis. Koks skiedinio tipas bus pasirinktas, priklauso nuo blokų. Silikatiniams ar akyto betono blokams naudojamas plonasluoksnis arba paprastas bendros paskirties. Tais atvejais, kai statyboms yra pasirenkami keraminiai arba keramzitiniai blokai, naudojamas cemento–kalkių skiedinys. Statant namus, prieš mūrijimo darbų pradžią būtina įsitikinti, kad pamatas yra lygus. Jei reikia, pamatas išlyginamas, naudojant bendros paskirties skiedinį. Toliau, ant pagrindo yra klojama speciali, elastinga hidroizoliacinė plėvelė. Ši plėvelė nepraleidžia susikaupusios drėgmės iš pamato į sieną. Ji turėtų būti maždaug 1,5 cm platesnė nei sienos storis.

Sėkmingai namų statybai bei sklandžiam mūrijimo procesui labai svarbios oro sąlygos bei aplinkos temperatūra. Darbams atlikti tinkamiausi yra 5-30 laipsnių šilumos. Kai mūrijimo procesas vyksta žiemą, būtina naudoti specialius, skiedinį nuo užšalimo apsaugančius priedus. Prekyboje galima rasti specialų skiedinį, tinkantį mūryti esant šaltam orui. Šiltuoju metų laiku sumūrytas sienas reikia uždengti, apsaugant jas nuo kritulių ir saulės kaitros. Esant labai aukštai aplinkos temperatūrai perdžiūvusius blokus sunku mūryti, šiuo atveju rekomenduojama mūro gaminius sudrėkinti vandeniu.

Prieš darbų pradžią blokai turi būti nuvalyti. Nuo jų paviršiaus nuvalomi visi nešvarumai, dulkės. Pirmiausiai blokai klojami ant skiediniu padengtų kampų. Atsiradę tarpai užpildomi pjaustomais blokais. Esant nedideliems tarpams, jų užpildymui galima panaudoti termoizoliacinį skiedinį. Pagrindinė teisingo mūrijimo taisyklė, kad kiekviena viršutinė blokų ar plytų eilė perdengtų žemiau esančios eilės vertikalę. Jei siena būtų mūrijama nesilaikant šios taisyklės, o sudarant blokų arba plytų stulpelius, tikėtina, kad didesnės apkrovos ją tiesiog suardytų. Kai mūrinės konstrukcijos dėl tam tikrų architektūrinių sprendimų yra nepakankamai stiprios, jas galima sustiprinti armuojant visą konstrukciją. Neretai mūrijimo darbai baigiasi monolitinio vainiko, papildomai sutvirtinančio pastato sienas, panaudojimu. Kiekvienu pastato statybos atveju dėl jo panaudojimo būtinybės sprendžia projektuojantis inžinierius.

Namų arba buto mūrinės sienos pasižymi ypatingu tvirtumu, jos gali atlaikyti smūgius, išlaikyti didesnę apkrovą, be to, jos yra atsparios drėgmei, turi geras priešgaisrines bei garsą izoliuojančias savybes. Viduje esančioms pertvaroms statyti gali būti naudojamos tos pačios statybinės medžiagos kaip ir išorinėms namo sienoms. Svarbu laikytis numatyto projekto ir vietose kur neturėtų būti didelės sienų apkrovos, pertvarų įrengimui naudoti lengvesnes medžiagas. Atliekant buto, namo remontą ar rekonstrukciją, projektuojant vidines sienas atkreipiamas dėmesys, kokia yra numatytos pertvaros paskirtis. Kadangi mūrinės sienos pasižymi tvirtumu, ant tokios sienos galima drąsiai kabinti lentynas, tvirtinti prie jos spintas, laiptus ir panašiai. Tačiau mūrinės sienos įrengimas reikalauja šiek tiek daugiau laiko. Po atlikto pirmo darbų etapo viskas turi išdžiūti ir tik tada darbai gali būti tęsiami toliau. Mūrinių sienų masyvumas suteikia joms ne tik tvirtumo, bet ir veikia kaip puiki garso izoliacija. Planuojant atlikti mūrinės sienos apdailą, prieš tai sieną reikia papildomai tinkuoti. Tačiau neretai šiuolaikiniame interjere, mūrinės sienos yra paliekamos nedengtos, taip suteikiant erdvei šiuolaikišką interjerą. Galiausiai, kalbant apie kainą, mūrinė siena priklausomai nuo jos statybai naudojamų medžiagų nėra brangi, be to jos įrengimui galima panaudoti namo statybai likusias plytas.


Straipsnis paruoštas Statvila (MB "Statome Vilnių")

Susisiekti:

T: +370 (8) 67903408, E: info@statvila.lt

MB "Statome Vilnių", Vilnius, Panerių g. 39/Vytenio g. 50, 707 k.


by Aleksej Olechnovic 18 October 2024
Statant namą ar ūkinį pastatą Lietuvoje už miesto ribų iki 80 m² arba sodo bendrijose iki 50 m² (nuo lapkričio 1-os d. 2024), galioja specifiniai reikalavimai, kuriuos būtina žinoti, norint tinkamai pasiruošti statybos procesui ir išvengti teisinių komplikacijų. Štai pagrindiniai aspektai, kuriuos reikėtų apsvarstyti: 1. Statybos leidimas Pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus, norint statyti gyvenamąjį ar ūkinį pastatą iki 80 m² už miesto ribų ar sodo bendrijoje iki 50 m², statybos leidimas nereikalingas. Tačiau svarbu, kad pastatas atitiktų visus esminius reikalavimus, nurodytus teisės aktuose, pvz., teritorijos planavimą ir statinio paskirtį. Nors leidimas nereikalingas, būtina informuoti savivaldybės administraciją apie planuojamą statybą. Informavimas atliekamas pateikiant pranešimą, kuriame nurodoma statinio vieta ir tikslai. Savivaldybė per 20 darbo dienų turi atsakyti, ar planuojama statyba atitinka teritorijų planavimo dokumentus. 2. Žemės sklypo paskirtis Svarbu įsitikinti, kad žemės sklypo paskirtis leidžia statyti norimą pastatą. Sklypai gali būti žemės ūkio paskirties, sodo ar miško žemės, ir kiekvienas jų turi savus reikalavimus statyboms. Žemės ūkio paskirties sklypuose paprastai leidžiama statyti tik su ūkininkavimu susijusius pastatus, o sodo sklypuose – nedidelius vasarnamius ar gyvenamuosius pastatus iki 50 m². Tačiau, sodo bendrijos statybos atvejais yra leidžiama priestatų ir dengtos terasos statyba iki 50 m².
sodo namas, registracija, lapkričio 1, pakeitimai
by Aleksej Olechnovic 15 October 2024
Šitame straispnije aprašome kaip galima greitai ir patogiai registruoti sodo namo statybos pradžią iki lapkričio 1-os dienos 2024-ųjų metų
26 September 2024
Privataus namo statybos procesas yra sudėtingas ir reikalaujantis nuoseklaus planavimo bei pasirengimo. Gerai atlikus "namų darbus" ir surinkus visą dominančią informaciją, galima tikėtis kokybiško galutinio rezultato, be nukrypimų nuo biudžeto ar netikėtai atsiradusių papildomų darbų. Aptarkime svarbiausius individualios statybos namo etapus.
karkasiniai namai
2 July 2024
Karkasinių namų statyba Lietuvoje
by MB Statome Vilnių 19 February 2024
Planavimo Svarba: Kaip Teisingai Suplanuoti Inžinerinių Tinklų Darbus
by MB Statome Vilnių 24 November 2023
Pagrindinės temos: planavimas, sklypo parinkimas, projektavimas, ekonomiškumas, statyba ir priežiūra, pridavimas.
by MB Statome Vilnių 16 November 2023
Pridavimo tvarkos pakeitimas nuo 2024 metų pradžios iš 85% iki 100% baigtumo
by MB Statome Vilnių 16 October 2023
Patarimas pasinaugoti nemokama konsultacija dėl svajonės namo statybos planavimo: sklypo parinkimas, architektūra, konstruktivas ir t.t.
6 October 2023
Privataus namo statybos užbaigimo 100% pridavimas, energetinio naudingumo sertifikavimas ir legalizavimas
by MB "Statome Vilnių" 2 May 2023
Vedinimo principų apibūdinimas ir rekuperacinės sistemos poreikio paaškinimas
Show More
Share by: