Naujakuriai įsigiję naują būstą bei planuodami jo remontą ir įrengimą, vis dažniau susiduria su sąvokomis „protingas namas“ arba „intelektinis būstas“. Šių abiejų sąvokų reikšmė yra ta pati, ji apjungia patalpose esančius elektrinius prietaisus, kurie yra sujungti į vieną sistemą bei užprogramuoti darbui pagal būsto šeimininko poreikius. Visgi, dažniau šį terminą kiekvienas interpretuoja savaip. Vieniems tai galimybė nuotoliniu būdu reguliuoti būsto šviesas arba šilumą, kitiems galimybė valdyti muziką, būsto signalizaciją ir pan. Pavyzdžiui „protingas namas“ gali šeimai išvažiavus įjungti signalizaciją, išjungti tam tikrų sistemų ir prietaisų darbą, įjungti ekonominį jų darbo režimą ir pan., tačiau šeimai grįžus į savo namus, jis tarsi atbunda ir visos reikalingos sistemos bei prietaisai pradeda savo veiklą įprastu režimu. „Protingas namas“ gali atlikti tūkstantį įvairių užduočių už būsto šeimininkus, taip palengvindamas jų buitį. Technologijoms sparčiai žengiant į priekį šiuo metu namo ar buto įrengimui siūlomos elektroninės valdymo sistemos atlieka vis daugiau įvairių funkcijų ir užduočių. Priklausomai nuo poreikių užsakovas nuolat gali papildyti savo „protingą namą“ naujomis galimybėmis ir gebėjimais. Svarbu, įrenginėjant būstą, atliekant apdailos darbus, paruošti pagrindinius duomenų perdavimo kabelius, vėliau esant reikalui, sistemą galima papildyti naujais komponentais.
„Protingo namo“ sistemos davikliai sugeba gauti ir įvertinti informaciją iš aplinkoje esančių judesių, temperatūros ar drėgmės pokyčių, apšvietimo intensyvumo ir kt. Priklausomai nuo nustatymų ši sistema reaguoja į gautą informaciją ir atlieka užprogramuotą funkciją. Visos sistemos valdymui gali būti naudojami įvairūs pultai, ekranai, panelės, išmanusis telefonas bei kompiuteris, taip pat balsas ir garsas. „Protingas namas“ ne tik palengvina buitį, bet ir padeda sutaupyti. Be to, būstas, kuriame yra įdiegta ši sistema išlaikys didesnę vertę ateityje.
Europoje „protingas namas“ yra gana dažnas reiškinys, tačiau Lietuvoje jis tik įgauna populiarumą, nes vis dar siejamas su prabanga ir didelėmis išlaidomis. Iš tikrųjų, ateityje, dar labiau didėjant šios sistemos paklausai ir atsirandant vis daugiau įmonių galinčių pasiūlyti „protingo namo“ įrengimo paslaugą, bei didėjant konkurencijai tarp jų, kainos turėtų sumažėti. Specialistai teigia, kad „protingas namas“ turi dvi pagrindines funkcijas: sumažinti energijos sąnaudas, bei suteikti didesnį komfortą buičiai. Būsto šeimininkas, įrenginėdamas savo gyvenamąsias patalpas, gali rinktis ko nori: didesnio komforto savo namuose ar mažesnių išlaidų. Priklausomai nuo poreikių, užprogramuoti sistemą ir sėkmingai ją naudotis.
Rinkoje yra siūlomos įvairios „protingo namo“ sistemos. Europoje populiariausia yra KNX sistema, kuri buvo pristatyta 2008 metais parodoje Frankfurte „Light&Building“. Šios sistemos sudedamąsias dalis gamina įvairūs Europos šalių gamintojai, todėl užsakovui gali būti pasiūlytas labai platus gaminių ir jų funkcijų spektras. „Protingame name“ gali būti jungiami įvairūs elektriniai prietaisais, todėl būtina, kad jie tarpusavyje derėtų ir atliktų numatytas funkcijas. Gamintojai, didėjant paklausai, ir toliau kuria bei tobulina vieningas standartizuotas signalo perdavimo bei apdorojimo sistemas. „Protingas namas“ patenkins net išrankiausio užsakovo poreikius. Specialistai mano, kad ateityje ši sistema bus neatsiejama dalis nuo šiuolaikiškai įrengto būsto. Galbūt ateity, netgi privaloma tvarka naujai statomi butai ir namai turės naudotis „protingo namo“ galimybėmis.
Pagrindinė taisyklė įrenginėjant „protingą namą“ yra patikimų, didelę patirtį turinčių specialistų parinkimas, kurie savo darbe naudoja tik kokybiškus gaminius. Savo brangų laiką skirkite sau ir artimiesiems, tegul protingas namas padeda jums sutaupyti ne tik pinigus, bet ir laiką.Dėl įšsamesnės informacijos dėl jūsų projekto skaičiavimų galite kreiptis į Statvilą (MB Statome Vilnių) - T: 8 679 03408, E: info@statvila.lt